To jsou slova dětí z nového Dětského domova se školou ve středisku výchovné péče při Základní škole v Chrudimi. Pro neznalé, to je ta nová veliká budova, obklopena funkčním sportovištěm a rozlehlým upraveným areálem nedaleko Markovic.

Ve spojitosti s touto stavbou, která se velice rychle stala novostavbou, slýchám pojem „pasťák“, a to v různých obměnách, skloňování..

Je mi to líto.

Měla jsem tu čest poznat tým lidí a pedagogů, kteří se snaží „opravit“ to, co zanedbala, poškodila a pochybila ta PRAVÁ rodina. Kéž bychom si my Chrudimáci uvědomili, že je pro naše město mnohem více přínosnější, když kvalitní tým vede a vychovává děti takovým směrem, aby se staly plnohodnotnými členy naší společnosti, než závidět a pomlouvat obrovskou, podle „škarohlídků“ možná i luxusní stavbu nového Dětského domova.

Věděli jste, jak vypadaly původní prostory v Hrochově Týnci, kde speciálně vzdělaní pedagogové vykonávali svoji činnost a výchovu dětí a v jakých podmínkách všichni žili? “Zajímavé“ a možná až někdy otřesné snímky z reality nedávno minulé můžete vzhlédnout na nástěnce v novém Domově. Stačí se tam přijít podívat. Můžete.

Ano, nový Dětský domov v Chrudimi není standardním Dětským domovem. Každý, kdo tam žije má svůj osud, svůj a mnohdy až neuvěřitelný osud, za kterým jsme my-dospěláci, kteří za to vše mohou.

Prosím, pojďme se všichni snažit, aby nový Dětský domov v Chrudimi domovem byl, a to takovým, že dokáže nastolit nový správný směr nejen dětem, které tam nyní, nebo i v budoucnu žít budou, ale i nedůvěřivým občanům a jejich „prý normálním“ dětem.

Květa Štěrbová,
vedoucí projektu Hvězdná máma