„Příteli chvátej SOS…“ – titulní píseň k legendárnímu seriálu Sanitka má až nadčasovou platnost, stejně jako číslo 155. S novou stodvanáctkou se totiž lidé zatím až tak nesžili. Navíc s ní prý mají problémy.


Čtyři minuty čekání

Když osmiletá dívka dostala v autobuse epileptický záchvat a upadla do bezvědomí, trvalo čtyři minuty, než se celá věc dostala k operačnímu na linku 155. „Operační středisko záchranky obdrželo přepojený telefonát z linky 112 v čase 11.25 hodin a na místo okamžitě vyrazila naše posádka,“ řekl vedoucí lékař Zdravotní záchranné služby Pardubického kraje Otomar Kušička.

V té chvíli již na místo dorazila také hlídka městské policie. „Strážníci, kteří také obdrželi telefonát, dorazili na místo takřka vzápětí. Na lavičce v zastávce na Masarykově náměstí ležela ona dívka. Strážníci ji do příjezdu záchranky uložili ve stabilizované poloze do služebního vozidla, aby neprochladla a byli připraveni poskytnout další pomoc, kdyby došlo ke komplikacím,“ uvedl pro náš Deník tiskový mluvčí pardubických strážníků Pavel Čejka.

Malou pacientku už v 11.33 hodin sanitka naložila a odvezla do nemocnice. Záchranáři přesto ztratili čtyři minuty. Telefonát na linku 112 přišel totiž v 11.21 hodin, než se ale dostal k operátorům na záchrance, bylo už o čtyři minuty více. Čtyři minuty, které mohou rozhodovat o životě.

Neblahé zkušenosti se „stodvanáctkou“ mají také někteří policisté. I oni prý zbytečně čekali několik minut. „Linka 112 je mnohdy brána jako linka hasičů. Zde pak někdo musí vyhodnotit, které záchranáře je potřeba zavolat. Někdy se tak stane, že to trvá déle,“ potvrdil nám tuto alarmující skutečnost jeden z policistů.

Lékaři radí, že v případě zdravotních problémů je lepší volat přímo záchranku.

„Určitě je lepší telefonovat na 155, protože na této lince se ozve školený specialista, který případně poradí i s prvotním ošetřením. Linka 112 sice takový hovor pochopitelně také přijme, ale v tomto případě musí volajícího přepojit k nám na linku 155. Tím pak může vzniknout prodleva, jako v případě holčičky s epilepsií,“ řekl našemu Deníku Otomar Kušička.

(Jiří Sejkora, Jan Šafář)