K tragické události došlo ve středu večer na letišti 43. výsadkového praporu.

Pětadvacetiletý parašutista zahynul po pádu na zem, když se mu neotevřel hlavní ani záložní padák.

„Těžce zraněný voják byl transportován vojenským vrtulníkem do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde svým zraněním podlehl. Policejní komisař nařídil k zjištění příčiny úmrtí soudní pitvu. Na místě neštěstí byl přítomen znalec z oboru padáková technika a Vojenská inspekce,“ uvedla tisková mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

Zpráva o úmrtí výsadkáře se na veřejnost dostala až ve čtvrtek ráno, kdy vyšlo tiskové prohlášení mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové.

„Na místo události byla vyslána komise náčelníka generálního štábu a velitele společných sil. Rodina vojáka již byla informována,“ řekla Jana Růžičková.

Náčelník generálního štábu podle jejích slov zastavil s okamžitou platností používání padáku, který se stal chrudimskému vojákovi osudným. „Tento typ se používá v armádě už od roku 1980,“ řekla Růžičková.

Velitel 43. výsadkového mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení Zdeněk Kolář ve čtvrtek hned v úvodu rozhovoru s novináři řekl, že k tragické události, se kterou se příslušníci praporu velmi těžko vyrovnávají, došlo při běžném výcviku.

„Byl u nás dva roky,“ řekl o pětadvacetiletém parašutistovi, u jehož těla byl lékař za patnáct vteřin. „Začal okamžitě s resuscitací. Na letišti byl v tu chvíli vojenský vrtulník, který se postaral o transport do královéhradecké nemocnice. Tam ale došlo k úmrtí,“ řekl Kolář.

(čtk, ron)