K havárii došlo na trati z Třemošnice do Čáslavi, na nechráněném přejezdu na místní komunikaci v třemošnické průmyslové zóně poblíž nádraží.

Dva muži ze seatu jsou zaměstnanci místní firmy, kteří mířili domů z odpolední směny. Řidič zřejmě nerespektoval značku Stop a vjel na koleje ve chvíli, kdy projížděl osobní vlak. Pravděpodobně ho v koloně aut přehlédl.

Na místě zůstal mrtvý jeho kolega, muž z nedalekých Prachovic (ročník 1988). Třiadvacetiletý šofér je těžce zraněn, záchranka ho odvezla do čáslavské nemocnice.

Někteří cestující ve vlaku utrpěli podle svědectví reportéra Deníku řadu šrámů a oděrek poté, co strojvůdce použil rychlobrzdu, především jsou však v pořádném šoku. Nepotvrdila se tak naštěstí původní informace, že zranění utrpělo 23 lidí. Celkem ve vlaku jelo asi 20 lidí.

Šofér ani strojvůdce vlaku nepožili před jízdou alkohol. „U obou byla provedena dechová zkouška,“ řeklamluvčí krajské správy Policie ČR Markéta Janovská.

Podle našich informací jelo vozidlo v koloně dalších aut a šofér zřejmě při jízdě blížící se vlak přehlédl. „Vše je předmětem šetření,“ dodala Janovská.

Na místě havárie byli jako první příslušníci třemošnické jednotky Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. Prováděli oživování do doby, než přijela záchranka z Čáslavi. Ta do tamní nemocnice nakonec bohužel odvezla jen řidiče seatu.

U tragédie jsou vyšetřovatelé z Policie ČR a drážní inspekce, na místě zasahovali třemošničtí a sečští hasiči, přijely tam dvě sanity rychlé zdravotnické služby. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala se příčiny nehody zatím vyšetřují. Železniční přejezd je nechráněný, je vybaven pouze výstražným křížem a značkou Stop.

Srážka vlaku s autem je již druhá tragédie na Třemošnicku o uplynulém víkendu. V sobotu odpoledne na křižovatce nad Vápenným Podolem skončilo auto ve stromě. Řidič je mrtev.

TISKOVÁ INFORMACE HASIČSKÉHO ZÁCHRANNÉHO SBORU:

Při střetu vozidla s vlakem zemřela jedna osoba

Dne 31. října v 18.12 hodin byli hasiči ze Seče přivoláni k železniční nehodě, ke které došlo na železničním přejezdu v Třemošnici. Jednalo se o střet osobního vlaku s osobním automobilem. Na místě dále zasahovali dobrovolní hasiči z Třemošnice a hasiči Správy železniční dopravní cesty Kolín. Při nehodě byly zraněny dvě osoby, jedna z nich svému zranění na místě podlehla a druhá byla převezena záchrannou službou do nemocnice v Čáslavi. Ze strany profesionálních hasičů byl zásah ukončen v 19.42 hodin.

(Vendula Horáková, mluvčí krajských hasičů)

ZPRÁVA DRÁŽNÍ INSPEKCE:

Při střetnutí na přejezdu u Třemošnice usmrcen spolujezdec

Dnes v 18.10 hodin se mezi stanicí Třemošnice a zastávkou Závratec střetl osobní vlak (Třemošnice - Čáslav) s osobním automobilem. Nehoda se udála na železničním přejezdu zabezpečeném pouze výstražnými kříži, které byly doplněny dopravní značkou „STOP“. Při nehodě byl zraněn řidič automobilu a usmrcen spolujezdec. Na automobilu byla vyčíslena škoda na 150 000 Kč a na vlaku 10 000 Kč.

(dicr.cz)