Řidič dodávky Mercedes Benz Sprinter to při předjíždění mezi Městcem a Čankovicemi přehnal s rychlostí a dostal se do protisměru, kde se srazil s nákladním vozem. Nákladák tlačil dodávku několik metrů před sebou až do příkopu, kde obě vozidla narazila do betonového mostku. Náraz roztrhl kabinu dodávky a oddělil ji od nákladového prostoru vozidla. V troskách vozu zahynul 41letý řidič dodávkového vozidla a jeho 50letá spolujezdkyně, oba z Ostravy.

V sobotu 12. července mezi Heřmanovým Městcem a Rozhovice zemřel po srážce s vozidlem cyklista.

Společně s posádkou mercedesu tak zvýšili letošní počet obětí dopravních nehod na Chrudimsku na šestnáct. To je méně než policisté evidovali ve stejném období loni i předloni. Stoupl i počet vážnějších zranění. Počet dopravních nehod přitom naopak oproti těmto obdobím klesl. „I když se letos počet nehod snížil, následky jsou tragičtější než v letech minulých,“ potvrzuje tisková mluvčí chrudimské policie Věra Hamáčková.

V prvním pololetí roku 2008 šetřili dopravní policisté na Chrudimsku celkem 619 dopravních nehod. Vznikly při nich škody celkem za 23 milionů 913 000 Kč, jiná škoda vzniklá při dopravních nehodách činí 7 milionů 88 000 Kč. Největší škoda ve výši 1 miloon korun vznikla při nehodě mezi obcemi Nasavrky a Slatiňany počátkem června 2008. Řidič nákladního vozidla Ford Tranzit se čelně střetl s osobním vozem Renault Laguna. Z poškozených vozidel odlétly po střetu jejich části, které poškodily projíždějící osobní vůz Peugeot. Při dopravní nehodě utrpěl zranění řidič v osobním vozidle Renault zranění. Za přestupky vybrali dopravní policisté částku 450 000 Kč.

Dopravní nehodovost na Chrudimsku.
Dopravní nehodovost na Chrudimsku.

Silnice na Chrudimsku i v prvním pololetí letošního roku občas připomínaly závodní dráhu. Není proto divu, že nejčastější příčinou dopravních nehod je právě nepřiměřená rychlost. Mnozí šoféři také zapomínali dát přednost v jízdě nebo špatně předjížděli. V 53 případech se u řidiče při nehodě vyskytl v krvi alkohol. Méně časté jsou letos střety s lesní zvěří či domácím zvířetem, které policisté vyšetřovali v osmatřiceti případech (v loňském roce za stejné období to bylo 44 případů).

K nejvíce nehodám dochází v obcích. Zatímco na silnicích I. třídy řešili policisté 184 nehod, na silnicích silnicích II. třídy 145 a na silnicích II. třídy 125 dopravních nehod, v obci to byl téměř dvojnásobek, přesně 357 havárii.

Na místních komunikacích řidiči způsobili 154 nehod. Nejčastějšími viníky dopravních nehod jsou pochopiteleně řidiči motorových vozidel mají za půl roku na svědomí 561 dopravní nehod, což je o 60 méně než v roce 2007. Řidiči nemotorového vozidla způsobili jen 13 dopravních nehod, chodci byli viníkem dopravní nehody ve třech případech.