Počet obětí pondělního zemětřesení v Itálii vystoupal na 250. Jsou mezi nimi dva mladí studenti z Pardubic. Studentům bylo 16 a 17 let, chodili do 2. a 3. ročníku „chemičárny“, jeden bydlel v Královéhradeckém a druhý v Pardubickém kraji. Krajský úřad ale s odvoláním na ochranu osobních údajů odmítl dále upřesnit, které z těchto údajů přiřadit dívce a které mladíkovi.

Do Itálie odjeli celkem tři žáci v doprovodu ředitelky školy Miroslavy Katzerové. Sedmnáctiletého chlapce a šestnáctiletou dívku zasypaly při zemětřesení trosky internátu, ve kterém spali. Záchranáři už je vyprostili mrtvé. Třetí ze studentů byl pouze zraněn a v úterý přiletěl zpět do České republiky. V současné době by měl být hospitalizován v jedné z jihočeských nemocnic. Ředitelka „chemičárny“ Miroslava Katzerová vyvázla bez zranění. Dnes v 15.30 by měla přiletět na pražské letiště Ruzyně.

„Byla to první pobytová čtrnáctidenní stáž za odměnu pro vybrané žáky druhých a třetích ročníků. Měl to být začátek budoucí spolupráce. Jednalo se totiž o školu s chemickým zaměřením,“ uvedl Ladislav Forman, vedoucí odboru školství kultury a tělovýchovy pardubického krajského úřadu. Tragickou souhru okolností završuje skutečnost, že se čtveřice měla v pondělí, kdy je zemětřesení postihlo, vracet do Česka.

Jejich těla byla identifikována v úterý v podvečer. V Itálii byli na krátkodobé studijní stáži. Jejich těla byla nalezena v troskách jednoho ze zřícených domů v Aquile, středoitalského města, které bylo zemětřesením postiženo nejvíc.

REAKCE PARDUBIC

Nad pardubickou Střední průmyslovou školou chemickou vlaje od středečního rána černý prapor za dva studenty, kteří se stali oběťmi zemětřesení v italském městě Aquila. Škola přerušila výuku a poslala všechny své studenty domů s výjimkou těch, kteří píšou maturitní písemku.

Černá vlajka zavlála rovněž nad úřadem Pardubického kraje, který je zřizovatelem školy.

„Zprávu jsme přijali s velkým smutkem. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodinám pozůstalých, spolužákům i zaměstnancům. Je to den smutku pro celou školu i okolí,“ vzkázal Forman.

Pardubický kraj na čtvrtek svolává mimořádné zasedání, které by mělo rozhodnout o formě pomoci oběma rodinám. Škola v reakci na tragickou událost vyhlásila ve středu mimořádné ředitelské volno. Ve škole zůstali pouze žáci čtvrtých ročníků píšící maturitní písemné práce. Spolužákám tragicky zesnulých studentů nabízí pomoc odborníci z pardubické Pedagogicko-psychologické poradny.V úterý ve večerních hodinách oznámilo české ministerstvo zahraničí, že v při zemětřesení v Itálii zemřeli dva Češi, chlapec a dívka ve věku kolem sedmnácti let. Jak vyšlo najevo, oba pocházeli z Pardubic.

„Pardubický kraj se zahalil do smutku, na budově krajského úřadu bude ve středu ráno vyvěšena černá vlajka. Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí,“ uvedla mluvčí Pardubického kraje Magdalena Navrátilová.

Smutnou shodou náhod je, že provincie Abruzzo, kde Aquila leží, je partnerským regionem Pardubického kraje