Ten vlekl vůz před sebou dlouhých dvě stě metrů a osádka vozu na místě zemřela.

"Mohu potvrdit, že se jednalo o devětatřicetiletého muže a dvaačtyřicetiletou ženu, kteří jeli od Zaječic směrem na Bítovany," uvedla tisková mluvčí krajského ředitelství policie Markéta Janovská.

Vlak jel od Chrudimě na Chrast, rozhledové poměry měl z tohoto směru řidič výborné. Přejezd je chráněný, zajištěný světelnou signalizací, ale bez závor.

"Na místě zasahuje pět jednotek hasičů. V osobním vlaku cestovali dva lidé, kteří zůstali nezraněni," uvedla mluvčí profesionálních krajských hasičů Vendula Horáková.

"Po srážce dvě osoby nejevily známky života. Přes veškerou snahu se nepodařilo obnovit základní životní funkce,"dodal mluvčí krajské zdravotnické záchranky Aleš Malý.

Tragédie u ZaječicTragédie u ZaječicZdroj: HZS PK

Podle svědectví lidí, kteří přiběhli na místo tragické havárie, šlo v případě osádky auta o místní obyvatele, kteří prostor přejezdu velice dobře znali. Podle místních prý šlo o blízký pár. 

Policie místo nehody uzavřela, řidiči by raději měli jet jinými silnicemi, tvoří se zde kolony. 

"Ke střetu spěšného vlaku ve směru z Pardubic do Hlinska na železničním přejezdu se signalizačním zařízením. Víc informací momentálně nemám, kolegové jedou na místo," řekl před pátou odpolední mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Za čtyři týdny tomu budou dva roky, co se na stejném přejezdě stala podobná tragická nehoda. Vlak tehdy jel opačným směrem - od Chrasti, dva lidé v osobním autě také z opačného směru - "zeshora". Nehoda si na místě vyžádala jednu oběť. U přejezdu je dodnes pietní místo. 

Zatímco od Zaječic je přejezd přehledný, právě z druhé strany nikoliv. Na sociálních sítích po dvojité tragédii za dva roky už místní diskutují, že by zde měly být instalovány závory. 

"Zeshora, od Bítovan a Smrčku, je ten přejezd nepřehledný, to musím souhlasit. Ale od Zaječic ani náhodou, je na něj perfektně a zdaleka vidět," říkají místní. 

Vlak, který ve čtvrtek smetl auto, byl spěšný, na zdejší stanici u přejezdu nezastavoval. Podle jízdního řádu ke srážce došlo zhruba ve 14.20 hodin.