Zřejmě nejkritičtější byla situace na Chrudimsku, kde dobrovolní hasiči z Proseče, vyprošťovali zapadlou sanitku u obce Rychnov.

VÍCE ČTĚTE TAKÉ ZDE!

Sanitka spěchala k případu malého chlapce na Pastvisko, který se dusil. Sanitku se nepodařilo vyprostit, proto bylo vysláno druhé vozidlo záchranné služby z Litomyšle. Při pokusu o vyproštění sanitky zapadla i ´cestářská´ Tatra, která kvůli náledí sjela do příkopu. Sanitku vyprostil až v neděli ráno velký traktor Lakatoš přivolaný Správou a údržbou silnic Pardubického kraje.

Během vyprošťování první sanitky operační důstojník informoval zasahující hasiče, že i další sanita má velké problémy dostat se k pacientovi. Kvůli neprůjezdnosti silnice z České Rybné na Proseč se k ní prosečští hasiči nemohli včas dostat, a tak byly povolány jednotky z Budislavi a Nových Hradů. Ty sanitku dostaly přes pole k pastvisku a malého pacienta v náručí donesli k ní.

Při cestě zpátky sanitka opět zapadla, proto byla povolána ještě opět jednotka hasičů z Proseče, která kontaktovala traktor s pluhem. Ten sanitku přes pole protáhl. Během cesty z České Rybné do Proseče hasiči potkali další zapadlý automobil u obce Miřetín, které bránilo průjezdu. Jednotka lopatami vyházela závěje a asi po půl hodině se jim podařilo vozidlo vytlačit na silnici. Na žádost hasičů byly všechny problematické úseky uzavřeny Správou a údržbou silnic ve spolupráce s Policií ČR.

Mezi další výjezdy se řadily i zásahy na popadané stromy. Mezi nejpostiženější místa Pardubického kraje pravděpodobně patřily Chrudimsko, Svitavsko a Orlickoústecko.

Hasiči Pardubického kraje zasahovali též u dopravních nehod.

V 9.08 hodin chrudimští hasiči zasahovali v obci Kočí, kde se střetla dvě osobní vozidla. Automobil značky Peugeot skončil v příkopu mimo silnici a druhé vozidlo, Ford, zůstalo na silnici. Zdravotnická záchranná služba Chrudim převezla řidičku a dítě z Peugeotu k dalšímu ošetření do nemocnice. Hasiči zajistili vozidla proti požáru odpojením akumulátoru a zamezili úniku provozních náplní.

V pravé poledne hlinečtí hasiči zasahovali u nehody, která se stala na silnici I/37 v úseku Trhová Kamenice-Údavy. Nehoda se stala již v sousedním kraji Vysočina, okres Havlíčkův Brod. Automobil tady skončil mimo silnici. Řidič byl předán do péče záchranářům a úkolem hasičů bylo odstranit následky nehody.

Ve 13.16 hodin pardubičtí hasiči zasahovali před elektrárnou ve městě, kde došlo ke kolizi osobního vozidla Škoda Romster. Vozidlo se zde převrátilo na střechu. Při nehodě došlo k lehkému zranění jedné osoby. Hasiči ihned po příjezdu poskytli předlékařskou pomoc. Na místo zásahu byl povolán i jeřáb pomocí něhož hasiči vozidlo vrátili zpět na kola.

V 15.05 hodin hasiči ze Žamberka odstraňovali následky nehody dvou vozidel v Helvíkovicích. Tady se nehoda obešla bez zranění. V 15.43 hodin zasahovala jednotka hasičů z Přelouče u nehody na silnici ze Spytovic směrem na Přelouč. Osobní automobil narazil do zábradlí mostku a zůstal v příkopě na boku. Nehoda se obešla bez zranění. Průzkumem bylo zjištěno, že provozní náplně neunikly. Hasiči odpojili akumulátor, aby nedošlo k požáru. Po zaměření a zadokumentování dopravní nehody policisty hasiči vyprostili automobil z příkopu pomocí AV 14.

Výjezdy hasičů dle územních odborů v neděli 17. ledna 2010:
Chrudim 21
Pardubice 12
Svitavy 13
Ústí nad Orlicí 9

(vh)