Výjezdy dle územních odborů za den 10. ledna 2010:
Pardubice 56
Chrudim 6
Svitavy 29
Ústí nad Orlicí 10

Jednalo se zejména o události při nichž hasiči odstraňovali z vozovek vyvrácené stromy a větve (85 událostí). V některých případech spadly stromy na vozidla. Ke zranění osob nedošlo. Někde stromy svým pádem potrhaly dráty vysokého napětí. Spadlé stromy hasiči odstraňovali pomocí motorových pil. Pomocí výškové techniky pak hasiči odstraňovali také sněhové převisy a zledovatělý sníh ohrožující chodce.

Mezi další události se zařadily i dopravní nehody, těch bylo jen za neděli devět. Většinou se jednalo o nehody vozidel, která skončila svou jízdu v příkopu. Hasiči zasahovali ale například u nehody trolejbusu a osobního vozidla v samém centru Pardubic. Při nehodě došlo ke zranění dvou osob. V Rychnově na Moravě, ale i v Litomyšli a v Pardubicích k večeru došlo ke kolizím autobusů. Všechny tři autobusy byly postupně vytaženy z příkopu.

Sobota nebyla o mnoho lepší

Během soboty 9. ledna, kdy se situace na silnicích kvůli hustému sněžení zkomplikovala, hasiči Pardubického kraje vyjížděli k 26 událostem.

Nejčastěji hasiči zasahovali na Pardubicku, kde bylo nutné kvůli závějím, sněhovým jazykům a náledí odstranit uvízlé kamiony nebo do příkopu sjetá vozidla. Nejen nehody komplikovaly situaci v kraji, ale také spadlé stromy. Například v obci Zminný na Pardubicku bylo nutné odstranit spadlý strom pomocí motorových pil. Pardubičtí hasiči likvidovali také v centru Pardubic sněhové převisy se střech, a to v místech, kde hrozilo nebezpečí procházejícím chodcům.

V části obci Vysoká u Holic, přesněji mezi Ostřetínem a Vysokou u Holic, skončil jízdu prázdný nákladní automobil. I přesto, že měl nasazené řetězy nemohl vyjet z příkopu. Kamionu, který na nedostatečně upravované silnici uvízl, pomohli až hasiči a přivolaný obecní traktor.

Ve Zdechovicích směrem na obec Bernardov uvízl kamion, kterému pomohli též až přivolaní hasiči.

Na Chrudimsku hasiči museli zasahovat v Chrasti, kde pravděpodobně pod tíhou sněhu došlo k destrukci střechy u průmyslové haly. Ke zranění osob nedošlo.

(vh)