V roce 2008 město skončilo poslední a letos předposlední. Policie ale má k tomuto zařazení výhrady. Oponuje tím, že se tady počet nehod snížil o třetinu. Jak dokazují policejní statistiky, klesá počet lidí, kteří zahynuli na všech východočeských silnicích.

O život jich za pololetí přišlo 38, což je o 19 méně v roce 2008.

Pojišťovna: Nejméně bezpečné silnice jsou v Ústí nad Orlicí

Česká pojišťovna (ČP) již pátý rok vyhodnocuje dopravní bezpečnost na komunikacích 13 krajských a 59 okresních měst České republiky.

U každého města vypočítává tzv. ČP Index, který vyjadřuje úroveň nehodovosti. Vychází přitom z počtu usmrcených a těžce zraněných osob, které eviduje Policie ČR, se zřetelem na počet obyvatel.

Podle mluvčího ČP Václava Bálka v prvním pololetí letošního roku měl nejvíce bezpečné silnice Zlín, na posledním místě skončily České Budějovice. „Ve srovnání s koncem loňského roku byl mezi krajskými městy s největším zlepšením i Hradec Králové, který z deváté příčky poskočil na páté místo.

Naopak mezi krajská města s největším zhoršením se zařadily Pardubice, které z loňského druhého místa spadly na osmou pozici,“ řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Mrtvých na silnicích Chrudimska začíná přibývat

Jeden pozitivní rekord přineslo letošní první pololetí při hodnocení okresních měst.

„Zatímco v minulých letech na nejvyšší index, tedy na nejvyšší míru bezpečnosti, dosáhla tři, maximálně čtyři města, tentokrát jich bylo jedenáct. Byl mezi nimi i Rychnov nad Kněžnou, který koncem loňského roku skončil až na 42. místě,“ řekl Bálek.

Svitavy letos zatím mezi 59 okresními městy ČR obsazují dvaadvacátou příčku, Jičín je pětadvacátý, Trutnov se vyšplhal na čtyřiatřicátou pozici, Chrudim spadla o sedm příček a je čtyřicátá sedmá, Náchodu hodnocení stačilo na padesáté místo.

GRAF: Počet mrtvých na východočeských silnicích.

Na opačném konci žebříčku okresních měst již od minulého hodnocení koncem roku 2008 setrvává Ústí nad Orlicí. Vloni uzavíral pořadí, letos je předposlední. Za ním skončilo jen město Klatovy.

Toto nelichotivé hodnocení České pojišťovny nijak netěší orlickoústeckou policii. Podle mluvčí Evy Sichrové má ke zprávě výhrady.

„Je třeba připomenout, že počet nahlášených dopravních nehod výrazně poklesl důsledkem snížení vzniklé hmotné škody u jednotlivých nehod. Ke zlepšení situace bezesporu přispěl i zvýšený dohled v rizikových místech. V našem hodnocení vycházíme pouze z policejních statistik. Z našeho pohledu v žádném případě nemůžeme říci, že by přímo město Ústí nad Orlicí bylo nejrizikovějším místem našeho okresu. Naopak zde bylo letos zaznamenáno o 33 dopravních nehod méně a žádný z účastníků nepřišel o život. Proč Česká pojišťovna právě naše okresní město takto vyhodnotila, budou muset zodpovědět příslušní zástupci této pojišťovny,“ sdělila mluvčí Policie ČR v Ústí nad Orlicí Eva Sichrová.

Smrtelné nehody na Chrudimsku ve zpravodajství Deníku:

Sražený chodec zemřel v nemocnici
Slatiňany - Ke zranění chodce došlo v pátek 20. února ráno na přechodu pro chodce ve Slatiňanech. Před osmou hodinou tu řidič nákladního Peugeotu přehlédl přecházejícího muže a srazil jej na vozovku.Zraněná chodkyně v sobotu zemřela
Chrudim - Dopravní nehoda u nemocnice z 18.6.2009, kdy řidička renaultu při couvání přehlédla 63letou chodkyni a nárazem jí způsobila těžké zranění hlavy, má smutnou tečku.Mladý řidič zemřel, silný náraz ho vymrštil z vozu
Rozhovice - K tragické dopravní nehodě došlo ve středu 29. července padesát minut po půlnoci v Rozhovicích.Řidič zemřel při čelním střetu u Kočího
Kočí - V sobotu 29. srpna krátce po 16.30 hodině došlo k tragické dopravní nehodě na silnici mezi Chrudimí a obcí Kočí, a to přímo na vrcholu zdejšího kopce. Čelně se tu srazila osobní auta Citroen a Škoda Fabia. Pravděpodobný viník, řidič citroenu, na místě zemřel, čtyřčlenná osádka fabie včetně dvou malých dětí skončila v nemocnici.Lidé nosí na místo hlinecké tragédie květiny
Hlinsko - Na místě sobotní tragédie z 5. září u hlineckých jatek na výpadovce na Ždírec nad Doubravou, kde to do stromu napálil s fabií 18letý řidič, už stojí improvizovaný pomníček. Za devět dní zemřel za volantem v okrese již druhý mladík, který řidičský průkaz ještě ani neměl oschlý.Opilý usedl za volant, zaplatil životem

Hlinsko - Tragickou chybu učinil v neděli kolem druhé hodiny v noci padesátiletý muž v Hlinsku, který nedal na pomoc a dobře míněnou radu své vlastní manželky. Ta si přitom pro muže přijela právě proto, aby po hlineckém setkání s přáteli a po předchozí konzumaci alkoholu neusedl opilý za volant.Drážní inspekce vyloučila chybu signalizace
Slatiňany - Ke srážce osobního vozidla s vlakem došlo v úterý krátce po sedmé hodině ranní, a to na železničním přejezdu směrem na Vlčnov. Podle drážní inspekce bylo signalizační zařízení v době nehody v pořádku. Na místě nehody zůstali dva mrtví.


Zraněná chodkyně zemřela

Ronov nad Doubravou - S těžkými zraněními byla vrtulníkem transportována do hradecké fakultní nemocnice chodkyně, kterou ve středu odpoledne srazilo ve vjezdu do areálu bývalého zemědělského družstva osobní auto Škoda 120. Svým zraněním následně podlehla.