K nehodě došlo ve čtvrtek 1. května. Mladíka srazil krátce po páté hodině ráno první vlak, který jel z Doudleb nad Orlicí do Týniště nad Orlicí. „Strojvedoucí vlaku a vlakvedoucí se při výslechu přiznali drážním vyšetřovatelům, že na místě střetu nehodu nenahlásili, sraženému neposkytli pomoc a s vlakem jeli dál. Tím hrubě porušili interní předpisy společnosti. Jejich chování České dráhy odsuzují, okamžitě se rozhodly s nimi ukončit pracovní poměr,“ sdělil k případu Ondřej Kubala, tiskový mluvčí Českých drah, a. s.

Policie zatím ani strojvedoucího ani průvodčího neobvinila. „Shromažďujeme důkazní materiály, abychom mohli zahájit trestní stíhání pro podezření ze spáchaní trestného činu neposkytnutí pomoci. Samotní podezřelí se už přiznali, že o nehodě věděli, a dokonce zastavili. Existuje řada dohadů, proč případ nenahlásili a nesnažili se mladíkovi zachránit život. Zda mohl žít, či byl na místě mrtvý, přinesou výsledky pitvy. K té se nyní vyjadřují odborníci,“ uvedl vrchní komisař vyšetřování a kriminální služby Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K. Richard Chaloupka.

Přátelé a blízcí tragicky zesnulého mladíka doufají, že oba muži budou po zásluze potrestáni. Místo neštěstí je vzdálené pouhých padesát metrů od poměrně frekventované místní komunikace se železničním přejezdem. V místě, kde byl mladík v pátek minulý týden při pátrací akci nalezen, vzniklo smuteční místo. „Chodí sem jeho kamarádi, rodina. Všichni nosí květiny a zapalují svíčky,“ uvedla včera žena z Kostelce nad Orlicí. Pokračovala, že okolo poledne se tu dokonce sešli účastníci pohřbu. „Od tragédie sem téměř denně chodí jeho přátelé a zapálenými svíčkami vzdávají poctu svému kamarádovi,“ potvrdil i velitel Obvodního oddělení Policie ČR Kostelec nad Orlicí Pavel Šrám.

Pátrací akce po mladíkovi, který byl naposled spatřen u řeky Orlice, a proto se předpokládalo, že se utopil, se nezúčastnili jen policisté, ale i zhruba dvacet jeho kamarádů.

Proč strojvedoucí a průvodčí znovu nasedli do vlaku a neposkytli mladíkovi žádnou pomoc? Verzí je celá řada. „Tvrdí se, že byli opilí a chtěli to přikrýt. Ale nepomoci mladému člověku, to je zvěrstvo. Možná tu ten kluk mohl být ještě mezi námi. Možná by mu život zachránila právě včasná pomoc,“ uvedl další občan Kostelce, který mrtvého osobně neznal.

Alkohol u posádky vlaku jako jednu z verzí povrzuje i policie. „S odstupem času se to samozřejmě bude špatně prokazovat. Pokud potřebovali dotyční skrýt alkohol, pak hráli o čas. Takový případ tu však nepamatujeme,“ pokračoval Chaloupka.

Šéf kosteleckých policistů k tragédiím na kolejích a právě k nedalekému kritickému přejezdu sdělil: „Za svou službu tu pamatuji dvě sebevraždy, které se odehrály na přejezdu jen pár desítek metrů od místa, kde našel smrt jednadvacetiletý muž. Také jsme tu měli tragickou nehodu osobního vozu a vlaku, kdy ve vraku auta našli smrt dva pasažéři.“