Jednalo se o střet dvou automobilů, Nissan Terrano s vlekem a Škoda Roomster. Řidič Nissanu na kluzké vozovce pravděpodobně nezvládl vozidlo ve chvíli, kdy se mu vlek rozkmital. Automobil se stal neovladatelným, řidič se dostal do protisměru a došlo ke střetu se škodovkou.

Zraněného řidiče Škody Roomster museli vyprostit hasiči pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení a poté byl předán zdravotnické záchranné službě.

Hasiči dále zajistili obě vozidla proti požáru, k úniku kapalin nedošlo. Pomocí navijáku byla zaklíněná vozidla od sebe odtržena a převrácený vlek na boku dostali hasiči na kola a připravili pro naložení na odtahové vozidlo.

Po zajištění místa nehoda a odstranění všech následků se jednotky vrátily zpět na základny.

Uvízlé kamiony, autobusy v závějích

Vytrvalé sněžení a nárazový vítr zaměstnávaly hasiče i ve čtvrtek.

Kolony kamionů se tvořily snad na všech komunikacích. Například na silnici I/37 mezi Havlíčkovým Brodem a Chrudimí u Nasavrk. V úseku od obce Libáň až k obci Rohozná odstavené kamiony komplikovaly provoz. Osobní vozidla mohly tímto úsekem projíždět jen se zvýšenou opatrností, místy jen jedním pruhem.

Na Orlickoústecku v ranních hodinách mezi Újezdem u Chocně a Plchůvkami se srazil nákladní vlak s osobním autem.

Řidič vozidla nehodu nepřežil. Na Svitavsku u výjezdu z obce Gruna na silnici číslo 25 komplikoval provoz nákladní automobil s návěsem, který zde uvízl. Kamiony nemohly vyjet také od Moravské Třebové k hřebečskému tunelu.

V Trhové Kamenici zase zůstal viset na svodidlech a v zábradlí mostu řidič s nákladním vozidlem. Při nehodě došlo k poškození lampy pouličního osvětlení. Hasiči odstranili následky nehody a vylovili i lampu z řeky.

K požáru osobního vozidla Fiat vyjížděli do Bystrého místní dobrovolní hasiči a dále profesionální hasiči z Poličky. Požár vznikl při startování vozidla v prostoru přístrojové desky. Požár byl od příjezdu hasičů do deseti minut uhašen pomocí hasicího přístroje CO.

V Hrochově Týnci ve večerních hodinách zapadlo na silnici šest vozidel. Hasiči je postupně vyprostili z příkopů.

Hasiči nejenže vyprošťovali automobily ze závějí, ale těsně před půlnocí zajišťovali v Moravské Třebové prasklý nástěnný hydrant. Voda tady tekla do chodby v přízemí z bytu i na ulici. Po příjezdu hasičů na místo bylo průzkumem zjištěno, že nejde uzavřít kohout nástěnného hydrantu. Jednotka se dostala k hlavnímu uzávěru přívodního potrubí a vodu uzavřela. Nájemníci byli poučeni o nepoužívání vody a sami si zajistili opravu.

Sečteno a podtrženo během čtvrtečního dne hasiči Pardubického kraje zasahovali u 37 událostí. Během pátečních 18 hodin hasiči vytahovali zapadlé kamiony i autobusy, odstraňovali sněhové převisy, které hrozily pádem a nebezpečně prasklé větve, jež ohrožovaly bezpečnost na silnici. Celkem napočítali 32 událostí.

(vh)