Diskutuje se o tom, že by za volant pro tento účel označeného vozu mohli usednout již sedmnáctiletí, ale pouze pod dohledem zkušeného a bezúhonného řidiče. Jejich o rok starší kolegové by zase mohli dostávat řidičské oprávnění pouze na omezenou dobu, po kterou by museli prokázat, že řízení automobilu dostatečně zvládli. Navíc by je mohlo čekat hned několikanásobné testování.


Potřebují se vyjezdit

„Takové změny bych určitě uvítal, měly ale přijít mnohem dříve. V zahraničí taková opatření fungují už dávno. My žáky učíme ke zkouškám. Nejsou ale vyježdění, chybí jim zkušenosti. Za ideální považuji americký model. Mladí řidiči tam mohou řídit už od sedmnácti let, za prohřešky jim ale udělují dost přísné sankce. Dospělí si je proto ohlídají, protože jde o velké peníze,“ komentoval návrhy expertů majitel havlíčkobrodské autoškoly Josef Pipek.

Podle něj by opatření mohla přinést zlepšení současné situace. Začínající řidiči by si byli na silnicích jistější, pokud by je doprovázel někdo zkušenější.

„Na druhou stranu nejhorší spolujezdci bývají vlastní otcové, kteří věří, že jejich dítě musí jezdit naprosto perfektně,“ upozornil na jeden z možných zádrhelů připravovaných návrhů Pipek.

„Je těžké posoudit, jestli něco takového bude mít úspěch. To by se ukázalo až po zavedení do praxe. Záleželo by třeba na tom, jaké kvality by měl řidič, který by dohlížel na začátečníka. Začínající řidiči bourají zbytečně, většinou pod vlivem alkoholu nebo kvůli nepozornosti. Počet nehod, které způsobí, je na Havlíčkobrodsku za posledních pět let průběžně stejný,“ uvedl vedoucí havlíčkobrodského dopravního inspektorátu David Hospodka.

Poukázal také na to, že dříve měla rodina běžně pouze jedno auto. Než je rodiče svěřili dítěti, dobře se přesvědčili, že skutečně umí řídit. Dnes je společnost majetnější a pořídit si i silný vůz není pro mladé až takový problém.

Dozor? Ne!

„Z něčeho takového bych opravdu radost neměl. Učím se řídit až teď, když je mi třicetdva, protože to potřebuju kvůli zaměstnání. Nemám nad sebou rád žádný dozor. Mladé ať klidně hlídají. Také bych měl obavy z psychotestů, o kterých se v souvislosti se změnami mluví,“ řekl Aleš Málek z Havlíčkova Brodu.

Zuzana Klementová