Jako učitele tohoto nepříliš chvályhodného módního výstřelku bychom mohli jmenovat Ladislava Lubinu. Slavný hokejista v roce 2008 na státovce mezi Hradcem Králové a Jaroměří se svým volvem vjel do protisměru, kde narazil do nákladního auta s přívěsem a následně ještě do osobního vozidla, které skončilo v příkopu.

Náklaďák srážka s volvem vymrštila do protisměru, kde se srazil s dodávkou Fiat, jejíž řidič na místě zemřel. Lubina sice šoférovi poskytl první pomoc, ale pak z nejasných důvodů utekl a přihlásil se na policii až po šesti hodinách ve vzdáleném Dvoře Králové.

Ujíždění od nehod se rozmáhá jako mor. Podle policejních statistik se viníci snaží upláchnout spravedlnosti při každé šesté nehodě. Ze šoku, ze strachu či z čistě pragmatických důvodů – kvůli obavám z pokuty a ztráty bodů.

„Oproti loňskému roku evidujeme od ledna už o 36 případů ujetí od nehody více,“ řekla mluvčí královéhradecké krajské policie Lenka Burýšková. Hned několik takových karambolů během posledních pár týdnů nyní řeší pardubičtí policisté. Většinou viníci ujíždějí jen od pomačkaných plechů při špatném parkování, ale někdy za sebou nechávají i mrtvé a zraněné.

Nový trestní zákoník přitom sankce za tuto bezohlednost přitvrdil. Dříve za to hrozily tři roky žaláře, nyní až pět let.

Najdou se ovšem kavalíři silnic, kteří se snaží vzít spravedlnost do svých rukou. V lednu pronásledoval u Poličky jeden motorista podnapilého řidiče. Honičce předcházela lehká srážka dvou osobních aut, od níž se viník snažil ujet. Svému pronásledovateli zastavil až po několika kilometrech.

NEJVĚTŠÍ TRAGÉDIE POSLEDNÍCH LET

• 24. července 2008 – Někdejší opora hokejových Pardubic a také hráč národního týmu Ladislav Lubina zavinil na státovce u Smiřic na Hradecku tragickou dopravní nehodu, při které zemřel člověk. Lubina z místa utekl a přihlásil se na policii až po šesti hodinách v 15 kilometrů vzdáleném Dvoře Králové n. L. Alkohol v krvi mu prokázán po této prodlevě nebyl, od soudu odešel s podmínkou.

• 23. února 2010 - Na čtyři roky do věznice s dozorem poslal soud Pavla Vichra, který vloni na jaře srazil v Radvanicích na Trutnovsku svou těhotnou přítelkyni. Žena na následky zranění zemřela. Soud muži uložil také desetiletý zákaz řízení motorových vozidel a finanční vypořádání s pozůstalými. Nehoda se stala poté, co Vichr v noci po oslavě čarodějnic usedl opilý za volant a jel svou přítelkyni, se kterou se předtím pohádal, hledat. V zatáčce nezvládl řízení a autem těhotnou přítelkyni srazil. Z místa nehody ujel a následně narazil do automobilu a domu v Radvanicích, protože chtěl spáchat sebevraždu.

POČET PŘÍPADŮ UJETÍ OD HAVÁRIE V REGIONU

Leden – září 2010 (a srovnání se stejným obdobím roku 2009)

Královéhradecký kraj – 443 řidičů (tj. o 36 více než před rokem)
Pardubický kraj – 396 řidičů (tj. o 14 méně než před rokem)