Dva roky to vypadalo, že tuzemské železniční přejezdy se zbaví cejchu smrti. Počet lidí, kteří zahynuli po srážce s vlakem, pomalu klesal až se loni zastavil na čísle 31 obětí.

Dobré zprávy jsou však pryč. Za devět měsíců letošního roku už na přejezdech zahynulo 28 řidičů, loni se přitom ze stejnou dobu odehrálo „jen“ 17 smrtelných incidentů. Počty navíc dále stoupají – naposledy předminulý víkend vjela pod kola vlaku mladá žena u Kaznějova na Plzeňsku.

Drážní inspektoři (DI) proto bijí na poplach, situace je podle nich nebývale kritická. „V letošním roce nevíme ani o jednom případu, kdy by zavinění bylo na straně drah. Za všechny nehody si mohou sami řidiči, kteří nerespektují značení,“ potvrdil Deníku mluvčí DI Zdeněk Neusar.

I nadále platí, že většina smrtelných nehod se stane na přejezdech, které jsou vybaveny výstražným světlem bez závor. Řidiči na ně úmyslně vjíždějí, ačkoliv vidí výstražná světla.

„Čas, kdy přijede vlak po spuštění výstrahy, se individuálně liší. U novějších přejezdů to ale zpravidla bývá kolem dvaceti sekund. Rozhodně by tedy řidiči neměli vjíždět na přejezd,“ varuje Neusar. Drážní inspekce se proto společně s Českými drahami a Besipem letos snaží přitvrdit preventivní kampaň zaměřenou na řidiče, školáky i širokou veřejnost.

Už tento týden se po krajích rozjede takzvaný „Preventivní vlak“. Ten tvoří speciální kinovůz a výstavní salonní vůz. V kinovoze bude pro návštěvníky připraveno půlhodinové promítání filmů o bezpečnosti na železnici, v salonním voze pak výstava se stejnou tématikou a diskuse s odborníky.

Akce začíná v pondělí na olomouckém nádraží a v následujících dnech vlak objede Přerov, Hradec Králové, Pardubice a v pátek skončí v Chrudimi. Otevřeno je vždy od 8 do 15 hodin. Vstup pro veřejnost i školy je zdarma.