Utonulí vodáci. Lidé, kteří se smrtelně zraní nebo ochrnou při koupání v lomech. Či jen občasní pijáci, kteří „přeberou“ a z řeky, do které skočí jen tak z radosti, už nevylezou…
Letošní léto ve východních Čechách bohužel nijak nevybočuje z tragických statistik minulých let.
Vodáci na Cidlině
V pondělí záchranáři a policie stále hledali jednoho z dvojice vodáků, jejichž loď se v sobotu převrátila na jednom z jezů na řece Cidlině u Chlumce.
„První zpod jezu vyplaval a podařilo se ho zachránit, pátrání po druhém je ale doposud bezvýsledné,“ řekla v pondělí odpoledne mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.
Mladíci riskovali jízdu přesto, že řeka byla po nedávných deštích rozvodněná. Ostatně, za poslední týden je to již druhý podobný případ se stejně tragickým koncem.
Tragédie v Tuněchodech
Opět jez, opět dva vodáci, opět rozvodněná řeka. Tentokrát to byla Chrudimka u Tuněchod a stalo se ve středu. Zpod jezu vyplaval rovněž pouze jeden kanoista, který hned zavolal ze sousední vesnice pomoc, pátrání policejních potápěčů po druhém ale bylo neúspěšné. Jeho tělo mohlo zůstat zaklíněné ve vodním válci pod jezem, nebo jej silný proud unesl dál.
„Voda se točí pořád dokola, je to hrozná síla, potápěči měli ve středu velký problém se tam dostat,“ řekla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková.
Pohřešovaný řidič
Záchranáři v neděli časně ráno zachraňovali také dvojici tonoucích z řeky Metuje v Josefově na Náchodsku. „Oba byli pod vlivem alkoholu, zřejmě se jednalo o účastníky hudebního festivalu, který se konal v Josefově.
Po vytažení z řeky jsme je předali do péče záchranářů, ale zřejmě nešlo o nic vážného,“ řekl ČTK operační důstojník náchodských hasičů.
Rozvodněné řeky si pravděpodobně vyžádaly oběť i na Náchodsku ve Stěnavě. Předminulou neděli tady místní nalezli v korytě opuštěné auto 36letého muže z Otovic. Pátrání po muži samotném však bylo bezvýsledné.
Auto ale nebylo smeteno rozvodněnou řekou, jak se předpokládalo. Jeho řidič do koryta Stěnavy nejspíš sjel.
„Muselo se to stát někdy v noci. Zřejmě z vozu vystoupil a chtěl se dostat na břeh, ale strhl ho proud,“ popsal starosta Otovic Petr Novák.
Hladina jindy mělké řeky dosahovala v době nehody zhruba metrové výšky, byla na třetím stupni povodňové aktivity.
Mrtvý rybář
Poslední ze čtyř tragédií uplynulých dní spadá pravděpodobně do jiné kategorie. Ve slepém rameni Labe v Rosicích nad Labem objevil v neděli rybář tělo 42letého muže z Hradce Králové. Příčinu smrti policisté vyšetřují.
Zásady bezpečného koupání
Ročně se v Česku utopí až 300 lidí.
Podle záchranářů by bylo případů utonutí méně, kdyby lidé dodržovali zásady bezpečného koupání. Varují například před koupáním na opuštěných místech, jestliže je tam člověk sám. Pokud se lidé cítí unaveni, měli by plavání odložit a odpočinout si. Nebezpečné je vstupovat do vody rozpálený.
Riziko utonutí stoupá i u lidí opilých. Zvýšené procento alkoholu snižuje bystrost, a tak plavec rozumně neodhadne, co je v jeho silách. Mezi tonoucími opilci bývá hodně vodáků, podle záchranářů by lidé měli tyto činnosti oddělit - přes den plout na vodě či se koupat, večer si klidně mohou dát pivo - a pak už se k vodě nepřibližovat.
Nebezpečné také je chodit plavat těsně po jídle s plným žaludkem, lépe je počkat zhruba hodinu. Dalším rizikem pro plavce je pobyt v blízkosti plavidel a plavební dráhy, po níž plují lodě a čluny.
Chce-li člověk plavat do větší vzdálenosti od břehu, měl by si zajistit doprovod lodičky, nebo mít barevnou ruční bójku.
Podle zásad bezpečného koupání by člověk nikdy neměl plavat ani skákat do vody tam, kde to nezná a nemůže vidět, co je pod hladinou. Zlomeniny páteře po skoku do vody jsou jedním z nejnebezpečnějších úrazů. Skokana neochrání ani ruce natažené dopředu, protože neudrží váhu prudce padajícího těla. Úderem hlavy o dno si poškodí krční obratle a přeruší míchu. V podstatě okamžitě ochrne, často pak už ani nemůže vyplavat a utone.
Opatrnost radí odborníci i lidem, kteří tonoucího zachraňují. Pro sváteční plavce je to nebezpečná situace. (čtk)