„Led nás v pohodě udržel, v přehradě je málo vody," ujišťuje Anička, členka dobrodružné mrazivé výpravy. Hrázný Sečské přehrady Vladimír Stárek nevidí procházky po přehradě rád. „Voda zamrzla teprve v sobotu a u hráze má led tloušťku tři až čtyři centimetry, což je velmi málo. Na Ústupkách to může být víc, ale i přesto to je značné riziko," míní hrázný.

Pomoc bruslaři

Před dvěma lety neskončilo první únorové odpoledne příliš šťastně pro asi 40letého bruslaře, pod kterým se v Jeřišně prolomil led. Na pomoc mu jeli hasiči ze Seče a kraje Vysočina stanice Chotěboř a dobrovolní hasiči ze Seče. Záchranáři ihned spustili člun na led. „S využitím největší plochy člunu jako bezpečného a záchytného bodu se hasiči přiblížili až do místa probořeného ledu, které bylo zhruba 40 metrů od břehu. Po chvíli se jim podařilo muže zpod ledu zachytit za brusli a následně vytáhnout," popisuje dramatické okamžiky mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková. V kritických případech jsou lidem probořeným skrz led na přivolání připraveni pomoci vodní záchranáři Českého červeného kříže z Chrudimi. Mají pro to dokonce speciální trénink.

Nácvik zásahu

„Záchranu lidí na ledě cvičíme pravidelně, a to na zamrzlé hladině bazénu chrudimského koupaliště. Stejně tomu bude i letos, jen musíme počkat, až bazén dostatečně zamrzne. Cvičit tak budeme zřejmě až v únoru," vysvětluje šéf záchranářů Lukáš Jambor.

Jak se chovat

1. Pokud nemáš jistotu, že tě led unese, nevstupuj na něj! Velmi zrádný je zasněžený led, také popraskaný nebo rozbředlý led (po oblevě)

2. Nevstupuj na led, pokud nemá alespoň 10 cm. Nosnost, tloušťku, pevnost ledu vyzkoušej tím co je k dispozici (kamenem, sekerou apod.).

3. Nepohybujte se na ledě ve skupinách. Nejblíže mohou být osoby na vzájemné natažení paží cca 3 m.

4. Na ledě se chovej velmi obezřetně! Při praskání ledu nepokračuj v pohybu a více rozlož svou váhu na ploše.

5. Při pohybu na zamrzlých plochách používejte sebezáchranné hroty, které máte připravené k okamžitému použití na krku. Pomocí hrotů se zachytíte i na mokrém ledě, který klouže.

6. Pro zajištění své bezpečnosti se jistěte lanem nebo použijte pomůcky, které po prolomení pomohou se udržet na hladině.

7. Vyvarujte se vstupů na led na přítocích, odtocích, pod mosty a dalších místech, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí ledu.

Zdroj: Vodní záchranná služba ČČK