Zní to jako hyenismus, ale ve skutečnosti k tomu vyzývá český právní (ne)řád.

Řidičům se u nás vyplácí ujíždět od dopravních nehod, které způsobili. Šest měsíců až pět let za ublížení na zdraví je čeká jak v případě, že zastaví, obětem pomůžou a tím se udají, tak i tehdy, když ujedou a policisté je dopadnou později.

„To je sice pravda, ale nemůžete to psát. To by bylo jako návod pro ostatní,“ žádala včera nejmenovaná policejní mluvčí z východních Čech.

Ujetí od nehody je totiž klasifikováno jen jako „neposkytnutí první pomoci“, a za ně je nanejvýš jeden rok žaláře. Což v praxi znamená, že skutek soudy hodnotí pouze jako přitěžující okolnost k samotnému ublížení na zdraví, za což viníci dostávají jen pár měsíců navíc.

„Ujetí od nehody je hyenismus, ale pachatelům se bohužel vyplácí. Za neposkytnutí první pomoci je mnohem nižší sazba než za ublížení na zdraví,“ řekl séf východočeské dopravní policie Karel Bušta.

Stojí to za to riziko

Pro cyniky, kteří umějí překonávat problémy s hryzajícím svědomím, jsou to opravdu jednoduché počty.

Mohou spravedlnosti úplně uniknout. V horším případě je čeká soud jen za neposkytnutí první pomoci, samotné zavinění nehody jim nemusí nikdo dokázat; například v případě, že jediní svědci – oběti bouračky – jsou mrtví. Pokud viníci mají čistý rejstřík, tento čin někdy nedojde ani k soudu, projedná se ve zkráceném řízení a trestem jsou veřejně prospěšné práce, nanejvýš podmínka.

A to za riziko, že praskne obojí, „přece stojí“. V nejhorším případě je ujetí od nehody jen přitěžující okolnost k ublížení na zdraví. A za to by řidič byl souzen, i kdyby neujel a přiznal se.

„V Česku se provinění posuzuje podle trestného činu s vyšší sazbou. To je v tomto případě ublížení na zdraví. Společenská nebezpečnost neposkytnutí pomoci je podle českého práva nízká. Správné to není, ale je to tak,“ potvrdil královéhradecký právník Tomáš Vávra.

„Jen za poslední týden jsme nehody, kdy řidiči ujeli, zaznamenali čtyři. Zjistit viníka je přitom velmi složité. Záleží hlavně na svědcích, nebo pátráme po servisech po silně poškozených vozidlech,“ sdělila orlickoústecká policejní mluvčí Eva Sichrová.

INFOGRAFIKA: Výmluvná policejní statistika
AKTUÁLNĚ:

Zabil chodkyni, ani nepřibrzdil

Klášterec - Policisté pátrají po řidiči, který v sobotu večer smrtelně zranil 70letou ženu v Klášterci na Šumpersku a ujel. „Žena přecházela s manželem silnici po přechodu pro chodce, když do ní v plné rychlosti narazil osobní vůz. Řidič vůbec nepřibrzdil, okamžitě pokračoval v jízdě,“ řekl mluvčí policie Josef Bednařík. V době nehody už byla tma, takže svědci nepopsali vůz s jistotou. Jednalo se prý o značku BMW v provedení combi, nemohli se však shodnout, zda měl vůz světlou, či tmavou barvu. Auto jelo v místě, kde je přikázaná čtyřicítka, nepřiměřenou rychlostí.

Srazil chodce a ujel
Chrudim - V sobotu v deset hodin večer v chrudimské Palackého ulici u prodejny nábytku se neznámý řidič nezjištěného vozidla zřejmě plně nevěnoval řízení a srazil chodce, který utrpěl zranění. Z místa havárie ujel. Policie hledá případné svědky tohoto činu, který by neměl zůstat nepotrestaný.