Všechny čtyři tragické nehody se v říjnu staly v Královéhradeckém kraji. Nejhorším dnem byl 14. říjen, který si připsal dvě oběti - v obou případech šlo o mladé  ženy.

„Pod parou"
Ve východních Čechách se podle předběžných policejních statistik stalo v říjnu 720 dopravních nehod, 403 v Královéhradeckém a 317 v Pardubickém kraji.
V hradeckém kraji zahynuli čtyři lidé a další čtyři utrpěli vážná zranění, v Pardubickém se říjen na silnicích obešel bez obětí na životech, vážně zraněno bylo osm lidí.
Ani v uplynulém měsíci nebyla nouze o nehody, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu.  Policisté vyšetřovali celkem 41 takových havárií, z toho 22 v Pardubickém kraji. V září bylo v regionu  nehod  s řidiči „pod parou"  o tři více.

Auto se na přejezdu srazilo s vlakem

První smrtelná nehoda se stala ráno na železničním přejezdu v Třebechovicích pod Orebem, kde se srazilo osobní auto s vlakem. Strojvůdce střetu nedokázal zabránit a vlak táhl vrak auta asi čtvrt kilometru až k dalšímu přejezdu. Třiadvacetiletá řidička nehodu nepřežila.

„Světelná signalizace na přejezdu byla v době nehody funkční a v činnosti," uvedl policejní mluvčí Jan Čížkovský. Ve vlaku cestovalo 22 lidí, všichni vyvázli bez zranění.

O několik hodin později dostala na mokré silnici mezi Vamberkem a Zdobnicí mladá řidička fabie  smyk a vjela do protisměru, kde se střetla s protijedoucí Škodou Octavií.

„Šestadvacetiletá řidička fabie bohužel svým zraněním na místě podlehla," řekla policejní mluvčí Alena Kacálková. Tři cestující z druhého auta skončili v nemocnici.

Při předjíždění traktoru dostal smyk

Další mladý člověk zahynul při nehodě u Podhorního Újezdu. Pětadvacetiletý řidič felicie jel ve směru od Jičína na Hradec Králové a snažil se předjet traktor. „Přitom dostal zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, který nevyrovnal," sdělila mluvčí jičínských policistů Hana Klečalová.

Auto vyjelo ze silnice a narazilo do stromu. Náraz byl tak prudký, že auto zdemoloval. Mladík byl na místě mrtev.

Čtvrtou obětí říjnových dopravních nehoda se stal jednašedesátiletý cyklista v Horním Lánově. Muž v podvečer vezl na kole malé dítě, ale spadl tak nešťastně, že si způsobil vážné zranění. Ačkoli se ho přivolaní záchranáři snažili resuscitovat, muž následkům pádu podlehl. Dítě z nehody vyvázlo bez  zranění.

Vážných nehod lidí jedoucích na kole v říjnu oproti předchozímu měsíci výrazně ubylo. V září na východočeských silnicích zahynulo  sedm cyklistů. Nejtragičtější byla nehoda u Chomutic, kde střet s autem nepřežily tři ženy. Jiní dva cyklisté zahynuli, když jeli na elektrokolech.

ČR: 49 obětí
Na českých silnicích v říjnu zahynulo 49 lidí, což je o šest méně než ve stejném období loňského roku.
V říjnu se nejvyšší počet obětí v jednom dni vyšplhal na čtyři, což bylo ve středu 14. října (dvě ze smrtelných nehod se toho dne staly v Královéhradeckém kraji) a v pátek 30. října.
Celkem letos na silnicích do konce října zemřelo 540 lidí, bylo to o 12 více než za stejné období loňského roku. Nejvíce životů mají letos na svědomí zářijové nehody, při nichž zemřelo celkem 79 lidí.

Dodávka skončila pod nástupištěm

Ještě jedno auto se v říjnu srazilo s vlakem, v tomto případě však následky nebyly tragické. U Mladých Buků vjela dodávka na železniční přejezd, i když výstražné zařízení signalizovalo, že jede vlak. Strojvůdce  už nemohl nic dělat.

Po srážce skončilo auto částečně natlačené pod betonovým nástupištěm a zábradlím. Hasiči museli pomocí speciálního hydraulického nářadí uvolnit zábradlí a vyprostit řidiče ze zdemolované dodávky. On a další dva spolujezdci skončili v nemocnici.

Asi třicítce lidí, kteří cestovali vlakem, se nic nestalo.