Na počasí skutečně vydařené léto ukázalo na horách i svou odvrácenou tvář. V posledních dvou týdnech horští záchranáři nestíhají vyjíždět ke zraněným cyklistům na horských kolech a kaskadérům na koloběžkách.

A nejhorší je, že více než třetina hrozivých pádů končí těžkými zraněními.

Jen teď v sobotu takové těžké havárie řešili krkonošští horští záchranáři dvě, a to u Harrachova a Rokytnice. Zásah se neobešel bez asistence vrtulníku letecké záchranné služby z Liberce.

Nejdřív se hodinu po polední na kole vybourala 27letá Polka. „Žena si po pádu na cyklistické stezce Terex kolem Harrachova způsobila těžké poranění hlavy, měli jsme i podezření na vnitřní poranění v oblasti břicha," řekl Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše. Dodal, že cyklistka neměla na hlavě přilbu.

A sotva ji převezli k heliportu, dostali oznámení o podobně těžkém úrazu 57leté cyklistky u Dvoraček nad Rokytnicí. „Ta se zranila při jízdě z prudkého kopce a rovněž utrpěla těžké poranění hlavy. I ona jela v horském terénu na kole bez přilby."

Právě úrazy cyklistů a „koloběžkářů" se letos nejvíce podílejí na počtu zásahů horských záchranářů.

„Horské cyklistice letos o prázdninách přeje počasí. Jen od počátku srpna evidujeme 34 úrazů. Bohužel třetina z nich je vážných, častá jsou zranění hlavy, zlomeniny páteře, nohou a podobně. Naopak skoro vymizely tradiční horské úrazy, kdy si někdo vymkne kotník," řekl náčelník krkonošské Horské služby Adolf  Klepš.

Vedle bezhlavě riskantní jízdy cyklistů a terénních „koloběžkářů" se pozastavil zejména nad neuvěřitelnou lehkomyslností, kdy mnozí z nich vysloveně odmítají mít na hlavě přilbu.

„V půjčovnách horských kol je přitom nabízejí v balíku půjčovného,  už bez přirážky. I tak je ale nechtějí," kroutí Klepš nechápavě hlavou.

Právě kvůli cyklistům a  „koloběžkářům" odhaduje, že množství zásahů za celou letní sezonu, kterou horští záchranáři v Krkonoších počítají od května do listopadu, dosáhne loňských čísel. Před rokem se dostali na 163 úrazů, letos už jsou na 112. K tomu ale Klepš dodává jedno velké ale – na kolech a koloběžkách jsou následky mnohem vážnější.

Suché a slunečné léto naopak způsobilo, že letos ještě v Krkonoších nebyla vyhlášena žádná pátrací akce.

Vůbec nejsložitějším zásahem letošní letní sezony byla pro horské záchranáře pětihodinová operace na vyproštění horolezce v Labském dole. Čtyřiadvacetiletý muž spadl 18. července během lezení, dokázal si ale sám přivolat pomoc. Záchranáři k němu museli slaňovat  osmdesát metrů. Vyproštění z kolmého a místy převislého terénu trvalo přes hodinu, přivolaný vrtulník hradecké letecké záchranné služby pak muže nabral ze skalní plošiny v podvěsu v připraveném vaku a převezl k Vrbatově boudě, kde byl teprve přemístěn do vrtulníku a transportován do nemocnice.

Desatero cyklisty na horách
1. Naplánuj si trasu: Zvol ji podle schopností nejslabšího ve skupině.
2. Informuj se: Zjisti jaké bude počasí a podle toho zvol trasu a vybavení.
3. Informuj: Před odjezdem předej informace o zamýšlené trase a předpokládanou dobu návratu.
4. Jezdi pouze po povolených cestách: Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji. Nejezdi mimo značené cyklostezky.
5. Znej značení cest: Sleduj značení a mapu, předejdeš zbloudění.
6. Ovládej své kolo: Jezdi tak, abys dokázal včas zastavit. Všude můžeš někoho či něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.
7. Dávej přednost ostatním: Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to nezbytné, zastav.
8. Jednej s rozmyslem: Používej přilbu. Předvídej nebezpečné situace. Znej kontakty na Horskou službu. Měj vždy nabitý a zapnutý mobil.
9. Poskytni pomoc: Měj s sebou lékárničku a v případě potřeby poskytni první pomoc.
10. Buď ohleduplný k přírodě, lidem a majetku.
Zdroj: Horská služba