Pod těžkým sněhem, který v sobotu a v noci na neděli napadl hlavně v horských oblastech, se na mnoha místech lámaly stromy a větve. Hasiči museli vyjíždět zhruba k několika desítkám zásahů, aby vozovky uvolnili. Jinde vytahovali auta z příkopů, když řidiči dostali smyk na mokré kaši.

„To nejhorší už máme za sebou. Dobrovolní hasiči ale stále na některých místech hlídkují, aby nahnuté stromy, které by mohly spadnout, případně odklidili,“ uvedl operační důstojník hradeckých profesionálních hasičů.

Rozřezat kmeny a odklidit spadlé větve museli hasiči na Trutnovsku například v Hostinném, Petříkovicích, obcích Slemeno, Vlčice a Mostek nebo přímo v Trutnově. Na Rychnovsku vyjížděli do Skuhrova nad Bělou a Hlinného, stromy odstraňovali i na Náchodsku.

Popadané stromy zastavily v neděli ráno také vlaky na hlavní železniční trati z Liberce na Pardubice. Nedaleko Železného Brodu ve směru na Semily narazil vlak do spadlého stromu a vykolejil, nikomu se ale naštěstí nic nestalo. Provoz na trati se podařilo obnovit v 11.15 hodin.

Také řidiči v celých východních Čechách, a to i v nízko položených místech, zápasili oba víkendové dny se zbytky uježděného nebo, což bylo ještě zrádnější, rozbředlého sněhu.

Včera ráno v Jaroměři – Josefově narazilo auto do stromu, ještě více nehod se však stalo v sobotu. „Hasiči z Chrudimi a Prachovic hned v půl deváté ráno likvidovali následky nehody osobního vozidla Škoda Fabia s vozíkem, které skončilo na střeše a částečně mimo vozovku před Kostelcem u Heřmanova Městce. Ve voze cestovaly dvě dospělé osoby a dítě,“ uvedla mluvčí krajských záchranářů Vendula Horáková.

Dvě auta bourala v Černé za Bory u Pardubic, další auta skončila v příkopu v nedaleké Dříteči či v Nové Vsi na Chrudimsku. Za většinou nehod stály právě namrzlé silnice.

Ošklivě vypadající srážka dvou aut se už v pátek stala poblíž Lanškrouna. „Automobil Jeep v levotočivé zatáčce dostal pravděpodobně smyk a narazil do prázdné Škody Fabia, která stála vlevo u plotu. Žena několik málo minut před nárazem měla vystoupit z vozu a vejít do domu. Jeep se roztočil, na druhé straně silnice narazil do kamenné zídky, a ta ho katapultovala na střechu,“ uvedla Horáková. V jeepu jeli dva mladí lidé, událost se naštěstí obešla bez vážných zranění.

(red, čtk)