"Včera po sedmé hodině večer nám na linku 158 telefonovala zoufalá paní, která od půl čtvrté odpoledne pohřešovala svého 88letého manžela. Pán odešel na procházku se svým jezevčíkem a již se nevrátil," informovala policejní mluvčí Markéta Janovská.

Hlinečtí policisté okamžitě za paní jeli, aby zjistili potřebné informace a rozjeli pátrání. Ač je pánovi téměř 90 let, je podle ženy vitální a nemá žádné významné zdravotní problémy.

"Potřebovali jsme vědět, i co měl  na sobě při odchodu z domů, kam s pejskem chodí na procházky nebo kontakty na kamarády. Současně operační důstojník rozjel klasické kolečko obtelefonovávání záchranné služby, nemocnic, záchytek a tak podobně. Do Hlinska mezitím dorazil i policejní kynolog a policisté z chrudimské OHSky. V Hlinsku jsme požádali o spolupráci i městskou policii a prostřednictvím jí i město s vyhlášením pátrání místním rozhlasem," líčí Janovská.

Šéf šumperských ochránců přírody Slavomír Bušina vysvětluje, proč podali odvolání proti stavebnímu povolení na dva úseky D35.
Dálnice D35 nám nevadí. Napravte chyby, vzkázal aktivista Bušina úředníkům

Policisté pročesávali město, okolí místa bydliště, místa, kde se dají venčit čtyřnozí mazlíčci a restaurace, neboť pohřešovaný pán měl ten den narozeniny. Ač jim manželka říkala, že manžel určitě nikde neslaví, policisté mají jasně dané, jak v takových případech postupovat, a musejí být podle Janovské systematičtí. "Tím, že pohřešování nám paní nahlásila až po sedmé hodině večer, nám práci ztěžovala už i tma. Během toho, kdy policisté fyzicky kontrolovali různá místa v Hlinsku a okolí, odpovědný důstojník schválil požadavek místních policistů na využití policejní letky a na místo zamířil policejní vrtulník," uvedla Janovská.

Záběry z policejního vrtulníku při pátráníZáběry z policejního vrtulníku při pátráníZdroj: Policie ČR

A to se ukázalo jako trefa do černého. Piloti totiž zanedlouho po příletu do Hlinska hlásili nalezení muže i pejska.

"Jak jsme nakonec zjistili, pán při procházce na louce upadl a nemohl se zvednout. Na místo jsme proto přivolali i záchrannou službu, která pohřešovaného odvezla k vyšetření do nemocnice. Pejska kolegové odvezli manželce a za policii pánovi přejeme ještě mnoho dalších vitálních let!" uzavřela policejní mluvčí.