O dalších problémech v Pardubickém kraji kvůli silnému větru píšeme ZDE.

O dceru Patricii měla veliký strach, jejich hovor byl kvůli špatnému signálu přerušovaný a nekvalitní. Nakonec si oddechla při ujištění, že k žádnému zranění nedošlo.Šestnáctiletá dívka stejně jako ostatní cestující nevěděla, co se v úseku obklopeném lesem stalo, lidé byli vylekaní. Všichni byli poté ze Žraloka, jak se motorovému vlaku přezdívá, postupně evakuováni.

"Hasiči je odváželi po pěti osobách. Potom dcera ještě volala, že čeká na louce u lesa na náhradní autobus do Hlinska a pak poběží na gympl," dodala maminka.

Zásah u vykolejeného vlaku u Holetína na ChrudimskuZásah u vykolejeného vlaku u Holetína na ChrudimskuZdroj: Policie ČR

Rodina Turoňových žije v Hroubovicích. Patricie jistě měla jako účastnice železniční havárie důvod nejít do školy a vrátit se domů. "Jak ji znám, to by nepřipustila. Chce si plnit svoje školní povinnosti, je hodně cílevědomá a jen tak něco ji nerozhází," dodala s úsměvem maminka.

Motorák narazil do kmenů a jednou nápravou vykolejil. "Na místě zasahujeme my, hasiči i SŽDC. Během zásahu na vlak spadl další strom. Nikdo nebyl zraněn," hlásila hned po události policejní mluvčí Markéta Janovská.

Třemošničtí hasiči vyjížděli k popadaným stromům dvakrát po sobě.
Vstup do Hedvičiny rokle je zakázaný, strom utrhl kus svahu

"Podle hrubého odhadu je způsobená škoda asi jeden a půl milionu korun," uvedla mluvčí generálního ředitelství Správy železnic Nela Friebová. Podle jejích slov se objevily další překážky na trase mezi Žďárcem u Skutče a Ždírcem nad Doubravou, a tak bylo nutné provést úklid kolejí po celé délce. "S obnovením provozu se počítá až v odpoledních hodinách," dodala Nela Friebová.

Hasiči byli po nárazu na místě během chvíle. "Pomohli cestujícím překonat úsek se spadlými stromy, připraven byl evakuační autobus," řekla mluvčí krajského ředitelství Hasičského záchranného sboru Vendula Horáková.

Následky vichru v Pardubickém kraji
Situace po vichru se lepší, bez proudu už jsou kraji pouze desítky domácností

Šlo o osobní vlak Os 5315 jedoucí z Pardubic do Hlinska v Čechách do spadlého stromu. "V tu chvíli bylo ve ve vlaku celkem 21 cestujících. Při mimořádné události nebyl nikdo zraněn. Škoda na vlaku byla na místě odhadnuta na 2 miliony korun," uvedl Martin Drápal z Drážní inspekce s tím, že škoda na trati dosud vyčíslena nebyla.

"V průběhu našeho šetření příčin a okolností této mimořádné události spadl na vlak jeden z dalších okolních stromů. Ani v tomto případě nebyl nikdo zraněn," dodal Drápal.

Zdroj: Youtube

Během čtvrtečního dopoledne eviduje na železnici Drážní inspekce 10 mimořádných událostí, kdy došlo ke srážce vlaku se stromem nebo větvemi stromu. Všechny události se dle dosavadních informací obešly bez zranění.

Renovovaná stará almara stojí v Hamzově léčebně v Luži v podloubí pavilonu M.
Zlodějů se nebojí, věří v karmu. A tak prodává květiny v samoobslužné skříni

Pád stromů do kolejí kvůli silnému větru se nestal poprvé, například před dvěma lety se kvůli nárazu vlaku do kmene zastavil provoz na železniční trati mezi Chrudimí a Pardubicemi. Vlak jedoucí od Chrudimi narazil do stromu, který se zřítil přímo na koleje. Ve vlaku cestovalo asi 150 lidí. Naštěstí nikdo z cestujících ani železničářů nebyl zraněn. "Motorová jednotka byla kvůli poškození nepojízdná," řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

U obce Raná u Hlinska naposledy havaroval vlak před šesti lety, to ale šlo o srážku s osobním autem na přejezdu u místní části Oldřetice. Tehdy na místě zemřeli tři lidé ve věku 29, 45 a 65 let.