Na místě zasahovali hasiči, zdravotníci, z Hradce Králové byl přivolán vrtulník Letecké záchranné služby. „Jedna žena byla se středně těžkým zraněním a podezřením na poranění hrudní páteře transportována vrtulníkem na trauma centrum Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Další zranění jsou od zlomenin dolních končetin po odřeniny, tito lidé byli ošetřeni na chirurgii v Trutnově. Nikdo nebyl bezprostředně ohrožen na životě,“ poznamenal Jiří Mašek, zdravotnický náměstek ZZS Královéhradec­kého kraje.

Záchranu komplikoval nepřístupný terén

K nehodě vyjeli profesionální hasiči z Trutnova a dobrovolní z Horního Maršova a z Pece pod Sněžkou. „Hrádek se nachází v těžko přístupném terénu v lese z Horního Maršova směrem do Pece pod Sněžkou. Hasiči tak museli s nosítky a dalším nezbytným vybavením vyjít zhruba dvě stě metrů do strmého kopce, aby se dostali ke zraněným osobám,“ uvedla tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.

U skupiny zraněných svatebčanů asistovalo také deset členů Horské služby Krkonoše s pomocí dvou záchranných automobilů a jedné čtyřkolky. Horská služba se o nehodě dozvěděla z hlášení od dispečinku Rychlé záchranné služby v Hradci Králové. „Skupinka se propadla do příkopu pod hradbami. Ihned jsme ve spolupráci s hasiči a záchrankou zahájili základní zdravotní ošetření,“ uvedl k události Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Záchranáři zraněné nejprve ošetřili a pak postupně snesli na přístupné místo, odkud byli transportováni do zdravotnických zařízení. Následně se hasiči vrátili na místo a rozebrali poničený můstek.

Trám lávky byl uvnitř shnilý

„Možnou příčinou nehody byl asi trám můstku, který vypadal jako zdravý, ale po rozřezání jsme zjistili, že je uvnitř shnilý. Navíc se na můstek postavilo mnoho lidí,“ poznamenal Pavel Klimeš z informačního centra Veselý výlet, kde si hosté mohou půjčit klíče a sami si otevřít hradní síň Aichelburgu, a dodal: „O tom, že se zde bude konat svatba, jsme nevěděli, klíče se půjčovaly na běžnou turistickou událost. Samozřejmě nás to mrzí a doufáme, že paní bude v pořádku.“

Tiskový mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza dodal: „Policie nehodu vyšetřuje a vyslechne svědky události. Zjišťujeme, zda došlo k cizímu zavinění nebo šlo o nešťastnou náhodu.“

Po dobu transportu zraněných osob a kvůli přistání vrtulníku na komunikaci byla kompletně uzavřena silnice č. 296 do Pece pod Sněžkou. Podél vozovky byla vybudována místa pro hasiče a záchranáře. Úplný provoz byl obnoven po 15. hodině, kdy z místa nehody odjely všechny záchranné týmy.

Jak uvádějí internetové stránky Horního Maršova, Aichelburg je původně romantický hrádek, vystavěný nad Temným Dolem, jako památník hraběte Bertholda. Po roce 1883, kdy panství Maršov zakoupila hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, hrádek začal chátrat a v roce 1945 byl téměř zapomenutý. Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti. K hrádku vede z Horního Maršova vycházková trasa Aichelburg, v Temném Dole prochází kolem informačního centra Veselý výlet, kde si hosté mohou půjčit klíče a sami si otevřít hradní síň se vstupem do kamenné věže.