Jednotky požární ochrany zasahují ročně v České republice u více než 20 000 dopravních nehod. Samozřejmě u nich pomáhají i záchranáři a policisté, ale jen hasiči u nás mají techniku, která dokáže zdemolovaný autovrak otevřít a dostat zraněné ven. A právě o to půjde 19. a 20. září v Chrudimi, kde se uskuteční IX. Mistrovství České republiky ve vyprošťování u dopravních nehod. Účastnit se ho budou zástupci všech profesionálních hasičských sborů z České republiky a také hasiči ze slovenské Nitry.
 
"Vyprošťování u dopravních nehod je zároveň jednou z nejsložitějších činností jednotek požární ochrany. Jedná se o ucelený systém, který kromě mechanického vyproštění zahrnuje i nutnou znalost nebezpečných chemických látek, povědomí o vývoji technologií nejen v automobilovém průmyslu, znalost alternativních pohonů a dovednosti v poskytování první pomoci. Oblast vyprošťování s sebou nese též vysoké finanční nároky zejména s ohledem na stále modernější vybavení pro práci s novými materiály a technologiemi automobilů," říká za pořádající hasičský tým Vendula Horáková, mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
 
Před samotným mistrovstvím však mají přímo názornou ukázku - videoklip, který vznikl ve spolupráci s Českou televizí a představuje v reálných kulisách dění, které se při nehodách odehrává.