V Královéhradeckém kraji policie minulý měsíc vyšetřovala čtyři stovky nehod, při nichž zahynuli tři lidé a čtyři utrpěli těžká poranění. V Pardubickém kraji se stalo 324 nehod, o život přišli čtyři lidé, dalších šest bylo vážně zraněno.

Sníh na silnici a alkohol v krvi

Nejvíce havárií se stalo 23. listopadu, kdy policie vyjížděla k 51 případům. Toho dne  se totiž poprvé přihlásila zima a přinesla husté sněžení a místy i náledí, které řada řidičů nezvládla. Bourala osobní auta i náklaďáky, řada z nich skončila v příkopech nebo na poli, ale  nikdo nezahynul, ani nebyl vážně zraněn.

K nehodám vedl i alkohol, výrazně častěji v Pardubickém kraji. Podnapilí řidiči tam zavinili 21 havárií, v Královéhradeckém jich bylo čtrnáct. Nejvíce nehod pod vlivem alkoholu způsobili řidiči 6. listopadu, kdy policie přistihla  pět opilců, z toho tři v Pardubickém kraji, a 29. listopadu, kdy policisté vyšetřovali čtyři případy, po dvou v každém kraji. Jedním z hříšníků byl  42letý řidič citroënu, který v Tutlekách dostal smyk a skončil v příkopu. Zkouška ukázala, že má v krvi 1,43 promile alkoholu.

Motorka vjela 
autu do cesty

První tragická nehoda se stala mezi Poličkou a Stříteží, kde čtyřiatřicetiletý řidič narazil autem do stromu. Vážným zraněním na místě podlehl.

O několik dní později zahynul starší muž při havárii u Holetína na Chrudimsku.  „Řidič narozený v roce 1937 narazil čelně do druhého vozidla a na místě podlehl svým zraněním," uvedla policejní mluvčí Jana Drtinová.

Policisté nařídili zdravotní pitvu zemřelého, podle nich totiž  mohly muže při jízdě postihnout zdravotní problémy.

Také další smrtelná nehoda se odehrála na Chrudimsku. U Trhové Kamenice se 8. listopadu v podvečer srazil jednasedmdesátiletý muž na malém motocyklu s protijedoucí fabií. Podle policie se  motocykl náhle objevil v jízdní dráze osobního auta a je možné, že v té chvíli nesvítil. Ve fabii cestovali tři lidé, všichni vyvázli bez zranění.

Vozy po srážce začaly hořet

Nejtragičtější nehoda se stala v polovině listopadu. U Vamberka se odpoledne srazila dvě auta a po nárazu začala hořet. Policisté zjistili, že jedno z vozidel z neznámých příčin přejelo do protisměru a střetlo se s jiným autem.

Ve voze, které přejelo do protisměru, cestovali žena středních let a asi třicetiletý muž, kteří utrpěli mnohočetná vážná poranění. Přestože se je záchranáři snažili resuscitovat, už jim nedokázali pomoci a oba zranění zemřeli.   Škoda na autech se odhaduje na 150 tisíc korun.
V druhém autě byla lehce zraněna žena a záchranka ji převezla k chirurgickému ošetření.

Obětí přibylo
Na silnicích v ČR během listopadu  zemřelo při dopravních nehodách 52 lidí, což je o čtyři více než vloni. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Od začátku roku vyhaslo na silnicích v důsledku dopravních nehod už 605 životů, tedy o 29 více než za prvních jedenáct měsíců loňského roku.
Nejtragičtějšími dny minulého měsíce bylo úterý 3. a neděle 15. listopadu, kdy na českých silnicích zemřelo po šesti osobách. Dnů bez smrtelných nehod zaregistrovali policisté v listopadu sedm.

Tragické srážky s nákladními auty

O pět dní  později se u Sobotky srazil renault se dvěma kamiony. Nehoda si vyžádala život jednadvacetileté řidičky osobního vozu. V autě s ní jel čtrnáctiletý chlapec, kterého vrtulník transportoval do královéhradecké fakultní nemocnice.

Podle policie řidička při odbočování zřejmě nedala přednost protijedoucímu nákladnímu vozu s přívěsem, který byl naložený cukrovkou. Kamion osobní auto při srážce odhodil do pravého jízdního pruhu a převrátil se na bok. Do odhozeného renaultu pak narazil další kamion.

Srážku s náklaďákem zaplatil životem také řidič felicie, který posledního listopadového dne vjel na silnici u Heřmanova Městce do protisměru. Muž čelní náraz do nákladního auta nepřežil.

Náklaďák po nehodě skončil na boku v poli. „Jeho řidiči se ale nic nestalo," uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Letos si nehody vyžádaly už 73 obětí

Podle předběžných policejních statistik zemřelo od začátku roku do konce listopadu ve východních Čechách už 73 lidí.

Nehody v Královéhradeckém kraji si vyžádaly celkem 33 obětí, v Pardubickém kraji zahynulo 40 lidí.