"Bohužel i ona nakonec podlehla svým zraněním. U obou zemřelých kriminalisté nařídili soudní pitvu," uvedla policejní mluvčí Andrea Muzikantová.

Nešťastnou událost prověřují chrudimští kriminalisté, kteří zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti. "K posouzení stavu stromu byl přibrán i znalec z oboru dendrologie a arboristiky," dodala mluvčí.

Manželé měli s sebou na vycházce turisty i rodinami s dětmi vyhledávanou stezkou i pět psů. Jeden z nich se po tragédii zaběhl.

Psali jsme včera:

V Chrasti spadl strom na cyklisty, jeden zemřel
Tragédie: U Chrasti strom zabil cyklistu. V nemocnici poté zemřela i jeho žena

Manželský pár pochází z Řestok, kde jsou lidé z tragické smrti bývalého starosty Milana Matušky a jeho ženy Lenky zdrceni. Na budově obecního úřadu od čtvrtečního poledne visí černý prapor.

"V mysli i srdcích zůstane vzpomínka na bývalého starostu obce pana Milana Matušku a jeho manželku Lenku. Vzpomínka na starostu, který převzal řízení obce do rozbouřené 'polistopadové' doby a nastartoval rozvoj a rozkvět obce Řestoky. Nikdy nezapomeneme ani na jeho paní, která byla celou svou duší vášnivou chovatelkou a cvičitelkou psů. Vedení, zastupitelstvo i občané obce vyslovují hlubokou soustrast dětem a nejbližším příbuzným," řekl v reakci na tragédii místostarosta Řestok Martin Dian.

Zdroj: Kamil Dubský

Úzká silnice ve směru od Chacholic do Podskály je vyhledávaným místem cyklistů a pěších, kteří si chtějí užít pohodovou vycházku krásnou přírodou. Místo, kde manželé Matuškovi nalezli smrt, je nyní obehnané policejní páskou. Strom, který se náhle zřítil k zemi, leží na zemi i s vyvrácenými kořeny. Laickým pohledem mladá vzrostlá borovice je rozříznutá na dvě poloviny a důvod, proč se zřítila, budou hledat odborníci zaměření na arboristiku a dendrologii.

Je třeba zvážit i to, že ve středu odpoledne foukal opravdu silný vítr.

"Byl to velký fičák, měl jsem strach, že mi shodí tašky ze střechy," potvrdil kolemjdoucí muž, který žije nedaleko.

Se psy, s nimiž byl manželský pár na procházce, to naštěstí dopadlo dobře:

Jednu noc trávili psi v azylu v Srbcích u Luže. Potom si je vyzvedl syn zesnulých manželů.
Osiřelé fenky po tragédii u Chrasti si z útulku vyzvedl syn zesnulých manželů

Manželé se vydali na procházku na Podskálu s pěticí svých psů, Lenka Matušková měla chovatelskou stanici Bearded collií a ve svém životě pomáhala i psům jiných ras. Zřícený kmen zvířata vyděsil, a tak na místo přijela odchytová služba Unie práv zvířat. Jeden hasič pomáhal uklidnit vystresovaného pejska a nakonec se mu to i přes několikeré pokousání povedlo.

"Jsou nešťastní, nevědí, co se děje. Je to hrozné," řekla Diana Šlechtová z Unie práv zvířat.