Ječivé kvílení sirén protnulo úterní ráno! Kolona hasičských vozidel se hnala k pardubické chemičce do Rybitví. Synthesia začala opět zlobit!

Pouze cvičení!

„V budově, v níž se nachází úložiště kyselin a žíravin, došlo při přečerpávání kyseliny chlorsulfonové k poškození těsnění na přírubě čerpadla a následnému úniku kyseliny. Této nebezpečné látky bylo v zásobníku osmnáct tun,“ řekla našemu Deníku mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Naštěstí se nejednalo o opravdovou havárii, ale pouze o taktické cvičení! Na místě již zasahovali podnikoví hasiči, kteří se rovněž cvičení účastnili.

Kyselina chlorsulfonová, která měla v chemičce unikat, je velmi nebezpečná látka, a tak museli hasiči pracovat v oblecích s nejvyšší ochranou. „Čerpání kyseliny bylo zastaveno, prasklým těsněním unikala kyselina z vyšších pater do záchytné jímky. Z vytékající směsi se však uvolňovaly toxické páry, které zamořily přilehlé okolí. Hasiči museli zabránit dalšímu šíření této nebezpečné látky vodními clonami a mlhou,“ popsala Deníku zásah hasičů Vendula Horáková. Podle ní bylo ale toto možné dělat v dostatečné vzdálenosti od místa úniku, jelikož kyselina chlorsulfonová reaguje v kontaktu s vodou explozivně. „K neutralizaci kyseliny pak musela být použita soda,“ dodala mluvčí hasičů.

„Zlá“ kyselina

V objektu, kde se úterní cvičný zásah odehrával, se zpracovávají a skladují hořlavé kapaliny I. a III. třídy, oxidovadla a žíraviny. Skutečná havárie této kyseliny by podle mnohých odborníků udělala zřejmě velkou „paseku“.

„Kyselina chlorsulfonová je bezbarvá, silně páchnoucí a dýmající kapalina. Leptá pokožku, s vodou reaguje velmi bouřlivě a rozkládá se na chlorovodík a kyselinu sírovou. Má rozsáhlé využití v organické chemii. Je to bojová látka, užívaná též k vytváření umělé mlhy,“ popsal nám účinky jeden z odborníků.

Podle plánu se konkrétně tato cvičení provádějí čtyřikrát do roka. „Samotných nácviků řešení krizových situací je však téměř osmdesát ročně. Úterní cvičení rozhodně splnilo svůj účel,“ řekla Pardubickému deníku Vendula Horáková.