Od lednové noci už uplynulo deset měsíců, ale na statečný čin hasičů Martina Hegera a Marka Bulvy se nezapomíná.

V sobotu se v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi konala slavnost. „Členové Sboru dobrovolných hasičů z Budislavi Martin Heger a Marek Bulva převzali medaili Za odvahu a statečnost. Toto ocenění bylo uděleno za zásah ze sedmnáctého ledna, kdy v nelehkých klimatických podmínkách vyjela jednotka z Budislavi do Proseče na pomoc sanitě, která spěchala k dusícímu se chlapci. Sanitka přes velké závěje k chlapci nemohla dorazit a bylo potřeba malého pacienta k sanitce donést pěšky,“ uvedl budislavský hasič Štěpán Heger.

Martin Heger se společně s Markem Bulvou vydali v silném větru a sněhové vánici hledat pacienta. Tříletého chlapce našli a v náručí ho donesli přes závěje asi tři kilometry k sanitě s lékařem.

Tříletý chlapec měl akutní zánět průdušnice. „Dítěti oteče průdušnice, nejde mu vytáhnout jazyk a hrozí udušení. Naštěstí byla zima, takže se otok zmírnil. Byla to ale závažná situace a jsme moc rádi, že jsme toho kluka zachránili,“ řekl Štěpán Heger.

Medaili oceněným předal starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richtr.

„Mezi dalšími oceněnými byli členové jednotlivých sborů z celé České republiky. Poděkování patří Martinovi a Markovi, ale také celé jednotce Sboru dobrovolných hasičů obce Budislav,“ dodal Štěpán Heger.