Každý rok se u pomníku v místě srážky nákladních vagonu a motorového osobního vlaku sejdou nejen příbuzní a známí obětí, ale i lidé z Krouny a okolí.

„Obecní rada se na místo tragédie vydá i letos, aby uctila památku devatenácti lidí. Scházíme se u pomníku s pozůstalými ve stejný čas, kdy ke srážce došlo, tedy v 17.54 hodin. Žádné proslovy neznějí, vše probíhá v naprosté tichosti. Každý má bolest a vzpomínku v sobě, slova jsou zde skutečně zbytečná,“ řekl včera starosta Krouny Pavel Ondra.

Tragédii na jednokolejné trati číslo 261 Svitavy – Žďárec u Skutče zavinila nedbalost a porušení předpisů na dráze. Ze stanice Čachnov při posunu na svažujícím se terénu, kde byl spád trati více než 20 promile, samovolně ujely čtyři vozy, které po odpojení neudržela jediná zatažená ruční brzda.

Tři nákladní vagony ložené dřevem a železným šrotem o hmotnosti 123 tun a jeden krytý služební vůz, takzvaný „hitlák“, bez dozoru ujely asi pět kilometrů a na čtyřkilometrovém klesání ve směru na Žďárec nabraly rychlost až kolem 100 kilometrů v hodině.

U zastávky Krouna uvolněné vagony vrazily čelně do protijedoucího jednovagonového motorového osobního vlaku, směřujícího ze Ždárce do Poličky. Střetová rychlost mohla být podle některých odhadů až 133 kilometrů v hodině.

Z třiadvaceti osob v motoráku přežily čtyři.

(ron, čtk)