VYBRAT REGION
Zavřít mapu

100 LET HÁZENÉ: Zlato mají veteráni z Třeboně

Chrudim /FOTOGALERIE/ - Sobota 28.11. byla ve sportovní hale TJ Sokol Chrudim ve znamení první části oslav 100. výročí založení házené v našem městě. Dopoledne začal 5. ročník turnaje v házené veteránů a odpoledne se sešli na neformálním posezení současní a především bývalí hráči, hráčky, funkcionáři a rozhodčí české i mezinárodní v házené Chrudimi.

5.12.2009
SDÍLEJ:

ZÁPAS CHRUDIMSKÝCH A TŘEBOŇSKÝCH házenkářů dopadl nerozhodně. Foto: Karel Dvořák

A bylo na co koukat.

Samotný turnaj se odehrál za účasti čtyř celků – Jiskry Třeboň, Slovanu Bohnice, Handball Krachu Pardubice a domácího Sokola.. Páté přihlášené mužstvo Slávia Hradec Králové se v den před tím omluvilo pro velkou marodku. Z tohoto důvodu museli pořadatelé celý program přelosovat a upravit i hrací dobu. Místo 1x 30 minut se hrálo 2x 20 minut každý s každým.

TJ Sokol Chrudim – H.K. Pardubice 14 : 17 (5:8).

Hosté jako tradičně přijeli většinou s hráči, kteří v Chrudimi hostovali v letech 1993 – 1995, kdy se zde hrála mimo jiné i III. liga. Od začátku utkání až do stavu 5:5 byla hra velmi vyrovnaná. Do konce poločasu však soupeř utekl na rozdíl tří branek a hned po přestávce přidal další dvě. To bylo rozhodující pro další vývoj zápasu. Domácí jen dotahovali a nepomohl ani střelecký finiš v závěru druhé půle.

TJ Sokol Chrudim – Slovan Bohnice. 18 : 18 (8:8).

Hosty z Prahy přivedl na chrudimskou palubovku opět exchrudimák Mirek Hrdý. V celém průběhu boje o dva body nebyl na obou stranách rozdíl ve skóre větší jak dvě branky. Nakonec se oba soupeři za předvedenou hru rozdělili zaslouženě o body.

TJ Sokol Chrudim – Jiskra Třeboň 20 : 20 (9:11).


V tomto posledním zápase turnaje šli hráči Třeboně jasně za celkovým vítězstvím. Celých třicet minut si udržovali vedení. Sokol jen dotahoval, nebo se mu podařilo nanejvýš vyrovnat, ale hosté opět gólově utekli. Těsně před koncem Chrudim opět vyrovnala a vzápětí šla do vedení. Ale hosté zabojovali a deset sekund před závěrečným hvizdem z rozehrané devítky vyrovnali. V tomto utkání bojoval domácí Milan Havlík o střelecký trůn, ale nakonec se mu to o jednu branku nepovedlo.

Ostatní výsledky: Pardubice – Bohnice 18 : 16, Třeboň – Bohnice 22 : 12, Pardubice - Třeboň 16 : 17.

Konečné pořadí:

1. Jiskra Třeboň 2 1 0 59 : 48 5
2. H.K. Pardubice 2 0 1 51 : 47 4
3. Sokol Chrudim 0 2 1 52 : 45 2
4. Slovan Bohnice 0 1 2 46 : 58 1


Nejlepším brankářem byl vyhlášen Vítek Klupák (Bohnice), nejlepším hráčem Marek Toufar (Pardubice) a nejlepší mušku měl Radomír Schreibmeier (Třeboň) s 18. góly.

Všechna družstva i nejlepší na svých postech obdrželi poháry, diplomy, pamětní listy a věcné ceny. Závěrem pořadatelé poděkovali všem za účast s přáním na setkání za rok na dalším, šestém ročníku turnaje. Naopak na jejich stranu šlo poděkování za pozvání a za velmi dobrou připravenost a organizaci turnaje.

Diváci viděli ve všech šesti zápasech i přes pokročilejší věk aktérů zajímavou a technickou házenou. Pro zajímavost uveďme, že nejstarším hráčem byl domácí Karel Kukla , který ve svých 62. letech ještě stále soupeřům „zatápěl“ svým pohybem, náznaky a přesnými přihrávkami. Všechna utkání odřídila trojice rozhodčích ve složení Radomír Bartůšek, Josef Holenda a Alois Prokop.

Sestavy a branky celkem:

Sokol Chrudim: Hamřík, Jehlička – Havlík 17, Svoboda 5, Liška 1, Imrich 2, Kukla 2, T. Sokol 7, Vl. Blažek 1, P. Sokol 2, Dachovský 9, Herzán 6, Morch, Volf, Vošvrda. Kouč M. Vykydal .
H.K. Pardubice: Koželský – M. Mikulecký 6, Toufar 11, Levinský 3, Valuch 8, J. Růžička ml. 4, Říha 5, Michálek 5, Jánoš 5, T. Sokol 2, M. Hovorka 1 (šéfredaktor), Koutský 1, Bakalář.
Slovan Bohnice: Klupák – Hruška 8, Maxa 2, Vlček 10, Peťura 2, Kratochvíl 5, Vacek 13, Pavlík 2, Hrdý 4.
Jiskra Třeboň: Kohout, Víta – Vopelka 13, Schreibmeier 18, Vališ 4, Novák 4, Zahradník7, Marek, Pouzar 2, Kukačka, Šrom 11, Pechač.


Setkání po 20. letech


Odpoledne během předposledního zápasu se začali na tribuně scházet pozvaní hosté na avízované setkání hráčů, hráček, funkcionářů a rozhodčích, kteří kdy hráli, nebo v současnosti hrají v barvách chrudimského oddílu ještě českou, nebo následně mezinárodní házenou, nebo-li handball.

Házenkáři se navzájem srdečně zdravili a mimo jiné si prohlíželi vystavené poháry (nejstarší z r. 1935) a archiválie jako almanachy, programy a další. Bohatá a zajímavá byla i instalovaná výstava fotografií, která mapuje historii chrudimské házené od daleké historie až po současnost (fotky jsou vystaveny na schodišti před bufetem sportovní haly a je možno ji zhlédnout do konce prosince).

Při závěrečném zápase turnaje se společně fandilo domácímu mužstvu. Po předání cen a zakončení turnaje se hosté posadili k připraveným stolům s malým občerstvením a vzpomínalo se na léta prožitá s chrudimskou házenou.

Naposledy se takové to setkání uskutečnilo právě před 20. lety v sobotu 18. listopadu 1989 při příležitosti 80. let házené. Ještě dopoledne také probíhal turnaj mužů, na kterém shodou okolností taktéž startovali hráči ze Slovanu Bohnice.

Ani ti nevěděli žádné podrobnosti o tom co se den před tím stalo v Praze na Národní třídě. Televize v pátek večer uveřejnila jen krátkou zprávu o demonstraci, která se v tichosti rozešla. Až večer, když do dnes bývalého závodního klubu Transporta, kde se slavnostní večer konal, přišel novinář Čs. Sportu, pozdější funkcionář ČSH a příznivec chrudimské házené Jaroslav Velíšek, tak první, co ironicky povídál, bylo: „Vy se tady bavíte a v Praze je boží dopuštění.“

I na tuto dobu se nezapomnělo. Na povrch vyplavalo plno dalších událostí, příhod a zážitků. Povídalo se a vzpomínalo dlouho do pozdního odpoledne. Ve zhruba devadesátce zapsaných na prezentační listině byly zastoupeny všechny generace. Od několika současných dorostenců až po nejstarší účastníky, kterým byli Václav Hormandl a Marie Krejčíková.

Ta byla členkou družstva, které koncem 50. a začátkem 60. let minulého století hrálo v Chrudimi II. a I. ligu.

Objevilo se zde i několik dalších hráček z této generace jako kapitánka Pecháčkova, Nová (za mlada Jindrová), Černohorská, Jeníčková (Švadlenková), Sůrová , Valečková (Spudilová) Petříková (Buriánová), Košelková (Kuklová), Doležalová (Kružková), Grűbnerová (Cypriánová), Lichtenbergová (Boková) Krejčová (Hrabanová), Foltýnová, Vápeníková, Hájková (Šmahová), Fanthauerová (Vondrová) a další.

Mezi muži jsme poznali pány. Šmejce, Linka, Zd. Makeše, Cellara, Kubáta, Holuba, Boráně nebo stále mladého Zd. Šmidrkala, bratry Kokešovi, Vl. Kasalického, Šmahela, Bustu, Vacka, Kellera Hájka st. a jiné.

Ze slavného družstva trenéra Burkoně z konce 60. a začátků 70. let zde byla většina jako Kukla, Capoušek Lédl, Jan a Jarda (Kužel) Růžičkové, Langr, Ficek, J. Bakeš, Březina (Kilo), Řehulka, které doplnili z dalších let Košťál, Drahý, Hájek ml, I. Vykydal a Tlapák. Z tehdejšího „B“ a následně A-mužstva z první poloviny 80. let bylo vidět Veverku, J. Blažka, , bratry Bartůškovi, Šimona, Táborského, Bláhu., Brychnáče , Vl. Blažka a Kunharta a další

Další generaci tvoří hráči z dorostenecké ligy z r. 1987 a III. ligy 1994. Jde většinou o stejná jména, která reprezentovala Chrudim v dnešním turnaji veteránů.

Při loučení byli všichni nadšení děkovali za to, že se takové setkání uskutečnilo a navrhovali, aby další bylo dříve než za 20. let.

Druhá část oslav proběhne v sobotu 19. prosince, kdy se ve sportovní hale uskuteční exibiční utkání mládežnických družstev. Vrcholem bude utkání současných starších druholigových dorostenců proti „dorostu 1987“. Podrobnosti někdy příště.

(lb)

5.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Záchody slaví svátek i ošklivými dárky

MICHAEL POLNICKÝ mluví pro TV Kopeme za fotbal.  Na snímku dole právě vsítil branku Mladé Boleslavi. U pravé tyče branky  Bolky zpytuje svědomí bek Patrizio Stronati. Letos má v lize odehráno 984 minut. Víc má  jen kolega z obrany Pauschek.

Vytočená piva, lajky a vstřelené branky jsou cestou nahoru

Muž tvrdil, že plakát nevylepil, i když jej zachytila kamera

Chrudim - Ve středu krátce před půlnocí zachytil městský kamerový systému skupinu čtyř osob jdoucí z Široké ulice na Resselovo náměstí. Jedna osoba z této skupiny se zastavila u domu č.p. 114 a na dvířka elektrického rozvaděče vylepila plakát.

Zamrzlý vodoměr se může prodražit

Chrudimsko - Vodoměr je třeba před zimou chránit izolací, jinak zamrzne. Spotřebitelé by na to měli myslet, mimo jiné i proto, že případná výměna mrazem poškozeného vodoměru není nikde zadarmo.

Dění na náměstí sleduje kamera ve dne i v noci

Chrudim - Vedení Chrudimi pořídilo novou webkameru, která ustavičně snímá dění na Resselově náměstí a zprovoznilo ji ve středu. „Oproti dřívějšku je umístěná na budově pošty a díky tomu budete mít přehled například o návštěvnosti trhů,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Aleš Prokopec.

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT