Patnáct ročníků se odehrávalo na dostihovém závodišti před neskutečnými diváckými návštěvami. Od roku 1965 se jezdí na plochodrážním oválu ve Svítkově. Nejúspěšnějším jezdcem historie tohoto závodu je Dán Ole Olsen, který v Pardubicích vyhrál celkem sedmkrát, Olsenovi šlapal na paty Jiří Štancl, vyhrál pětkrát.

Do Pardubic si našli cestu světoví šampioni a také letos nebudou chybět jezdci, kteří jezdí prestižní Grand Prix. Ze startovní listiny sice vypadl úřadující mistr světa Dán Nicki Pedersen, ale konkurence je silná.

„Určovat favorita Zlaté přilby je dost ošidné. Všechno ukáže vždy až momentální forma jezdců. Sám si troufám tipovat vítěze až tak od semifinálových jízd. Kolikrát zde jel Zlatou přilbu Ivan Mauger z Nového Zélandu jako mistr světa a nikdy se mu nepovedlo ji vyhrát,“ sděluje Evžen Erban – manažer tohoto slavného závodu.

PŘIPOMEŇTE SI OBRAZEM VE FOTOGALERII LOŇSKÝ ROČNÍK ZLATÉ PŘILBY

Ozývají se hlasy, že letos bude znít na stadionu buď australská, nebo dánská hymna. Z Australanů bude mezi favority patřit Leigh Adams, který přilbu již čtyřikrát vyhrál, uspět může i jeho krajan Jason Crump, dvojnásobný vítěz ZP – oba přední muži letošní Grand Prix. Výborní jsou v Pardubicích Dánové – letos na startu nebudou chybět Hans N. Andersen, Jesper Monberg, přijede i silná trojka Poláků v čele s Rune Holtou, svoje kvality v minulosti dokazovali Jagus či Miedzinski. Loňský vítěz Zlaté přilby Andreas Jonsson zde sice nebude, ale Švédové zde budou zastoupeni dvojicí Karlsson a Lindgren.

České barvy budou hájit bratři Drymlové, dále Filip Šitera, Matěj Kůs, Luboš Tomíček či pardubický Tomáš Suchánek.

Před hlavním závodem se dnes jede 34. Zlatá stuha juniorů a v sobotu pak finále mistrovství světa jezdců do 21 let. Našimi želízky v ohni budou Filip Šitera a Matěj Kůs, ale budou mít silné protivníky, mimo jiné i Rusa Emila Sajtfudinova, obhájce mistrovského titulu.

Plochodrážní víkend v Pardubicích

Pátek: Otevření stadionu pro diváky v 15.30 hodin. Trénink jezdců v 16.10 hodin. 34. Zlatá stuha juniorů zahájení v 17 hodin, finále v 19.05 hodin. Vstup pro diváky zdarma.

Sobota: Otevření stadionu pro diváky v 8 hodin, trénink jezdců (9) doprovodný program na dráze (11). Slavnostní nástup (13.30). Finále MS jezdců do 21 let (od 14 do 16.30 hodin). 60. Zlatá přilba města Pardubic – 1. vylučovací jízdy (17.10).

Neděle: Otevření stadionu pro diváky v 10 hodin. Slavnostní nástup účastníků 60. Zlaté přilby města Pardubic (12.15), vylučovací jízdy, čtvrtfinále, semifinále, finále (od 12.50 do 17.00).


ROZHOVOR: Junioři jsou již profesionály

Manažer plochodrážního závodu o Zlatou přilbu EVŽEN ERBAN má v posledních dnech napilno. Šedesátou Zlatou přilbu města Pardubic chtěl vyšperkovat vzpomínkami a poděkováním, proto do Pardubic byli pozváni vítězové minulých ročníků Zlaté přilby, kteří se v sobotu ve Východočeském divadle zúčastní slavnostního večera pro pozvané.

V sobotu večer bude ve Východočeském divadle v Pardubicích setkání bývalých úspěšných jezdců Zlaté přilby, ale i těch, jejichž život je spjat s tímto slavným závodem. Co touto akcí sledujete?
Zlatá přilba má úžasné jubileum. Koná se od roku 1929 po šedesáté. Ve své historii byla několikrát přerušena, ale přesto žije a od roku 1961 nepřetržitě baví příznivce ploché dráhy. Společenským večerem chceme zdůraznit, že nejen vítězové si zasluhují obdiv a poděkování, ale i dlouholetí funkcionáři Zlaté přilby. Bez nich by nebylo vítězů této unikátní trofeje.

Startovní listina již má zřejmě jdefinitivní podobu. Mnohá avizovaná jména na ní chybí, ale mohlo to být i horší.
Problém nastal, že v Polsku propršely mistrovské závody. Finále mistrovství světa juniorů se jede v sobotu 4. října, a tak neděle 5. října pro ně byla náhradním volným termínem pro vrcholný závod mistrovství Polska. Z naší startovní listiny mělo několik jezdců v Polsku svoje závazky, přes které vlak nejede. Naštěstí se nám s Poláky podařil diplomatický krok a jejich finále bylo o týden posunuto. O třetí místo se však jede a pár jezdců nám to sebralo, ale na startovní listině je stále dost špičkových jezdců. Mistr světa Pedersen nám tady chybět nebude. Zlatou přilbu tady už v minulosti jel a nevyhrál. Adams zde vyhrál čtyřikrát a není vyloučeno, že se mu to letos povede již popáté. Zdejší dráhu zná, má to tady najeté, viditelně mu vyhovuje. Ale není zdaleka jediným favoritem letošní Přilby.

Každoročně se zdůrazňuje důležitost Zlaté stuhy juniorů, loni 59. Zlatou přilbu vyhrál Švéd Andreas Jonsson, který v roce 1999 v Pardubicích vyhrál Zlatou stuhu.
Diváky trochu irituje, že jde o juniory. Ale to jsou již hotoví závodníci, většina z nich má profesionální smlouvu a plochou dráhou se živí. Kdyby neměli potřebnou kvalitu, tak by určitě nebyli profesionály. Jsem rád, že již 34 let se nám daří juniorský závod Zlatá stuha držet nad vodou. V pátek očekávám výborný závod a sobotní finále o mistra světa jezdců do 21 let bude podle mého velkým zážitkem, stačí se podívat na startovní listinu. Najdeme tam účastníky elitních ligových soutěží. Manažeři by je určitě neangažovali, kdyby to byli jenom junioři.

Evžen Erban se zvedl od stolu právě v okamžiku, kdy mu vylezl z faxu pozdravný text od slavného Ivana Maugera z Nového Zélandu.