NÁZOR EXPERTA: Profil tratí ve Vancouveru Lukášovi příliš nesedí

STANISLAV HENYCH, stříbrný medailista z MS ve Falunu 1974 v běhu na 50 km: „Všichni jsme byli namlsaní a čekali útok Lukáše Bauera na medaili, konečné sedmé místo je ale stále výborný výsledek, na vítězství mohlo myslet hned 15 lyžařů.

Profil tratí ve Vancouveru mu moc nesedí – chybí tu totiž těžší a delší stoupání, kde by mohl své soupeře udolat. Myslel jsem, že právě v klasice přesto bude ještě víc zkoušet pole roztrhat. Vliv ale mělo i teplé počasí, které neumožňovalo zaútočit na rozbředlém sněhu. V posledním kole se na konečné pořadí podepsala i jeho kolize. Překvapili Němci a především Kanaďani, jejich dobrá umístění jsou varováním před štafetou. Spolupráce Švédů a jejich jakoby cyklistické brzdění si myslím velkou roli nehrálo, především jeli dobře, kdyby byl někdo lepší, tak je předjede.“ (bog)
NÁZOR EXPERTA: Do závodu družstev favorizuju Rakušany

DALIBOR MOTEJLEK, bývalý čs. reprezentant: „Už v tréninku bylo vidět, že závod bude více než na středním můstku ovlivňovat vítr. Kvůli výjimečné Ammannově formě se skákalo z nízkého nájezdu, což zvýraznilo rozdíl mezi slabšími a lepšími skokany. Naši měli na víc než předvedli v prvním kole, ale vítr jim nefoukl ideálně, lepší podmínky měl třeba Hautamäki. Přesto tři postoupili do druhého kola, Martin Cikl zaplatil podle mě nováčkovskou daň, protože v kvalifikaci také skákal lépe. Janda s Hájkem byli ve druhém kole zpoždění na odrazu, ale zvládli to ještě dobře.

Hájkovo konečné sedmé místo je vynikající. Koudelka ještě není ve formě z loňska, ale 23. místo je potvrzením jeho zlepšení proti začátku sezony. Malysz s Ammannem naprosto kralovali celému poli. Do pondělního závodu družstev bych favorizoval Rakušany, dál budou dobří Norové, Slovinci a Poláci. Naši by mohli spolu s Němci a Japonci bojovat o umístění v první šestce.“

I počasí hrálo proti Lukáši Bauerovi v sobotním skiatlonu na olympiádě ve Vancouveru. Kvůli teplu nebyla úplně ideální stopa v klasické části, v které se český běžec snažil unavit soupeře. Hlavním důvodem, proč nakonec dojel sedmý, ovšem byla kolize v předposledním okruhu. (bog)

Po závodu Bauer ale ničeho nelitoval. "Jedině toho pádu," řekl novinářům poté, co mu trenér Miroslav Petrásek potřásl rukou a blahopřál k výkonu. "To, že jsem přežil?" vtipkoval běžec.

Druhou medaili k bronzu z volné patnáctky nepřidal, ale výkon na klasické části mu udělal radost. Nakonec rozhodlo škobrtnutí v předposledním kole, po kterém si klekl na sníh. "Tím pádem jsem se dostal kus za skupinu a v rozhodujících chvílích tam nebyl," pronesl Bauer.

Běžec přitom chtěl v inkriminovaném okamžiku nastoupit a začít stíhat v té době vedoucího Švéda Olssona. Vyjel do strany před stoupáním nad stadionem, ale někdo mu přišlápl lyži. "Klekl jsem si, a než jsem se zvedl, tak byli kus před mnou," řekl. Z úmyslu však nikoho nevinil. "Prostě jsem měl lyži na špatném místě, to se holt stane."

Teplé počasí dělalo Bauerovi problémy

V nezvyklém jedenáctistupňovém teplu, jež během závodu panovalo, odtáhl Bauer celou klasickou patnáctku. Snažil se soupeře před druhou půlkou co nejvíce unavit. "Plánoval jsem unavit tolik lidí, abych byl na bedně, což se úplně nepodařilo," usmál se Bauer.

Teplé počasí trochu hrálo v jeho neprospěch. Stopa byla pomalejší a navíc po prosolení, aby ztvrdla, se v ní vytvořila asi centimetrová vrstvička vody, pod kterou se udělal led. "Špatně se mi odráželo a nemohl jsem využít svoji techniku založenou na velkém odrazu a dlouhém skluzu," uvedl Bauer.

Když už se skupinkou poodjel, tak je ve sjezdech ostatní zase dostihli. "Vytlačili jsme jim totiž vodu ze stopy, ta tím výrazně zrychlila a vše začínalo znovu," konstatoval běžec.

Na podmínky se ale nevymlouval. Jeho snahu sice ztížily, ale útok na medaili nezhatily. "Až do cíle jsem byl na dosah medailí. Co mi výrazně víc překazilo, byl ten zmíněný pád. Ze třetí pozice jsem se propadl na poslední ve skupince, ale to k tomu patří," řekl.

Bauer chtěl vítěznému Hellnerovi zlomit hůlku

Před závodem tvrdil, že bude riskovat, což naplnil. I přes vodu ve stopě se rozhodl jet v klasice ďábelské tempo. "Kdybych jel v klidu a hlídal si to, tak by to pravděpodobně skončilo hůř," uvedl.

Závod si podmanili švédští běžci. Během závodu si pomáhali, což bylo vidět především v bruslařské části. Zatímco Olsson ujížděl, ostatní brzdili špičku, aby ho nikdo nemohl pořádně stíhat.

"Hellner to těžce blokoval, chtěl jsem mu zlomit hůlku," rozzlobil se v jednu chvilku Bauer. Nikdy ale nic podobného neudělal a ani tentokrát se k tomu nakonec neodhodlal. Naštvaný ale byl. "Jakmile jsme se dostali k němu, skočil na lyže a bránil celou šíři tratě, aby se nikdo nepřiblížil k Olssonovi. Tohle těžce neuznávám," řekl Bauer.

Po závodě si se soupeři jejich počínání na trati vyříkat nešel, i když ho takový způsob boje urážel. "Kdybych byl já vepředu a kluci tam byli, tak věřím tomu, že by se o něco podobného taky snažili," řekl Bauer.