A věru, byly to oslavy vskutku důstojné. Vždyť poprvé v historii závodu padla magická hranice stovky účastníků.

Dosud nejvíce jich bylo před pěti lety (94) a tentokrát se startovní listina zaplnila celkem 113 jmény (nechyběl ani tradiční účastník, již 85-letý Jiří Soukup z Hradce Králové). Počasí sice běžcům ani početným divákům příliš nepřálo, protože vytrvale pršelo, ale jak se v cíli nechala slyšet nejrychlejší žena Marta Fenclová, bylo to lepší, než když byl v minulých ročnících na trati sníh.

Start závodu a celého Chrudimského roku sportu 2012 obstaral u Divadla Karla Pippicha starosta města Petr Řezníček symbolicky bouchnutím šampusu. Na špici závodu se brzy odpoutali favorité a již na zpáteční cestě kolem mostu u divadla měli solidní náskok pozdější vítěze Lukáš Gdula z pardubické Hvězdy a Tomáš Kabrhel z EKO TEAMu. Na druhé místo se nakonec probojoval vítězův oddílový kolega Miloš Kratochvíl.

Oba „hvězdáři“, kteří ve stejném pořadí doběhli už loni a předloni, se ještě zadýchaní svěřovali s bezprostředními dojmy. „Počasí běžcům až na mírný déšť přálo, bylo to dobré proběhnutí,“ začal Lukáš Gdula. „Každoročně jsem za Lukášem druhý. Jestli je to smůla nebo náhoda, to nevím, Běželo se mi perfektně, kopec na Kopanici je pořád stejný, nezmenšuje se, výborná trať, zázemí dobré,“ usmíval se Miloš Kratochvíl. „Já jsem byl na Silvestra s kamarády asi do tří do rána,“ přiblížil svůj přelom roku Gdula. „A já se díval na hokej juniorů, jak naši prohráli s Finskem,“ pokračoval z jiného soudku Kratochvíl.

A jaké mají oba plány pro letošní rok? „Já bych se rád, pokud se bude dařit, dostal na Světový pohár v chůzi,“ přeje si vítězný Gdula. „Já vysněný závod nemám. Jak se bude dařit, tak se bude dařit,“ uzavřel rozhovor starší Kratochvíl.

Medailové pořadí – muži: 1. Lukáš Gdula 12,14; 2. Miloš Kratochvíl (oba Hvězda SKP Pardubice) 12,31; 3. Tomáš Kabrhel (EKO TEAM) 12,37; ženy: 1. Marta Fenclová (AC Pardubice) 13,18 (traťový rekord žen), 2. Denisa Kozáková (Hvězda SKP Pardubice) 14,25; 3. Petra Dvořáková (AC Čáslav) 14,40.

Nejbližší akcí pořádajícího Klubu rekreačních běžců Chrudim bude již 271. Malá cena Monaka v neděli 22. ledna od 14 hodin na okruzích v okolí slatiňanské restaurace Monaco.

VIDEO ZE STARTU NOVOROČNÍHO BĚHU 2012
Zdroj: Youtube