Jan Rýdlo: „Tradiční Ceny Nasavrk se poprvé uskuteční v kvetoucí přírodě. Posun termínů byl vynucen časovou kolizí mezi dvěma půlmaratony. Změny čekají i štafetu Lidice – Ležáky.“

Není to ale jediná novinka, další se týkají štafety Lidice – Ležáky už v tomto roce a zejména příští rok, kdy od tamních tragických událostí uplyne sedmdesát let.
Proč se změnil termín atletických a cyklistických Cen Nasavrk?
Byli jsme k tomu donuceni vnějšími vlivy. Pražský Hermis půlmaraton se totiž posunul na 2. dubna a o čtrnáct dní později se poběží v Pardubicích Vinařský půlmaraton, který je zároveň v této disciplíně Mistrovstvím republiky. Je proto jasné, že by ze špičkových běžců těžko někdo mezitím absolvoval ještě „patnáctku“ v Nasavrkách. Proto jsme se rozhodli přesunout 37. ročník CKP Ceny Nasavrk v běhu na 15 km a 6. ročník AVE Ceny Nasavrk MTB pro bikery na neděli 22. května. Zatímco se v dosavadních termínech Cen Nasavrk sportovalo leckdy na sněhu, tak je velmi pravděpodobné, že si koncem května budou moci závodníci vychutnávat kvetoucí přírodu.
A nehrozí také nějaká termínová kolize i v posunutém termínu?
Je pravda, že běžeckých závodů je hodně, ale myslím si, že takový výpadek předních závodníků v květnu nehrozí. Věřím také, že se nám podaří přilákat i někteří kvalitní zahraniční běžce, kteří bývají pro diváky tahákem především.
Bude tradičně bohatý i doprovodný program?
Diváky rozhodně neochudíme o tradiční doprovodné akce, v současné době je vše ve stádiu jednání, ale myslím, že se bude opět na co dívat. Jmenovitě zatím nic přibližovat nebudu, dokud nebude vše jasné.
Další tradiční akcí, kterou pořádáte, je štafeta Lidice – Ležáky, která pravidelně střídá cílová místa. Nastanou i v jejím případě změny?
Ano. Štafeta však bude prodloužena, protože k ní hodláme přidat i Javoříčko, které také doplatilo na nacistickou zvůli. Na samém konci války, 5. května 1945, tam Němci postříleli 38 mužů. Trasa tedy povede z Javoříčka, kde se bude startovat v pátek 9. června v 10 hodin, přes Ležáky do Lidic, tak aby byl štafetový kolík se stuhami měst a obcí z celkem 275 km dlouhé trasy včas na místě mírové manifestace v Lidicích.
Příští rok uplyne už sedmdesát let o tragédie v Lidicích a Ležákách. Chystáte v tomto případě nějakou novinku?
Na přípravě příštího jubilejního ročníku této štafety již pracujeme a záštitu nad ní převzal prezident republiky Václav Klaus. Uvažujeme o spolupráci z francouzským Oradourem, který byl přesně na den dva roky po tragédii v Lidicích, 10. 6. 1944, také vypálen a zahynulo při tomto masakru 642 lidí. Uvidíme, jak na náš nápad dát této pietní akci mezinárodní charakter zareaguje francouzská strana. Uvažujeme o kombinaci běžecké a cyklistické štafety za účasti sportovců z obou zemí. Trasa z Oradouru do Lidic by měřila zhruba 1500 kilometrů. Věřím, že naše iniciativa bude vyslyšena, vždyť v dnešním neklidném světě je třeba proti válečným hrůzám bojovat všemi prostředky.