Když chceš v životě něco dokázat, musíš mít svůj cíl a musíš za ním jít! A to, přesně Milan Žemlička ze Včelákova ví. Před léty si vysnil, že se stane profesionálním sportovcem a cíl si vytyčil ten nejvyšší. Netají se tím, že chce jednou být mistrem světa ve svém oboru.

Se sportem Míla začal už v 6 letech, v běžeckém lyžování a následně s cyklistikou. S přibývajícím věkem tomu podřídil úplně vše. Už po čtvrté změnil působiště své základní školy. Studijní zázemí je důležité, sportovec musí být inteligentní a vzdělaný, a tak musí mít školu co nejblíže svému poslání. Jedině tak si může zajistit nejlepší úroveň pro své budoucí povolání, kterým je profesionální sport.

Lyžovat umí, střílet ho naučí

Průběžně se účastní různých soutěží, včetně mistrovství republiky a olympiád mládeže, jak v cyklistice, tak v běžeckém lyžování. Svými výsledky se řadí vždy ke špičce. Jeho velkým koníčkem je snowboard. Kdyby měl čas, asi by na prkně závodil. Je do něj zapálený. Co se sportu týče, má pochopitelně své vzory, dokonce se s nimi občas potkává. V loni byl na letním táboře u Kateřiny Neumannové na Zadově. Občas trénuje svůj styl u Radima Nýče v Bedřichově.

Za dobu svého závodění, ve svých 14 letech, náš mladý sportovec absolvoval více jak 200 závodů. Jeho pokojíček se blýská medailemi a poháry z těch nejlepších umístění.

Udržuje vysoký standard, a tak není divu, že na sebe upozornil krajské trenéry na zimní olympiádě mládeže, kteří ho oslovili a nabídli vyzkoušet si nezávazně jednu sezonu v klubu Biatlonu OEZ Letohrad. Lyžovat umí a střílet ho prý naučí. Kdo by to nezkusil, když je tam juniorská reprezentace a sportovní centrum mládeže, které zastřešuje talenty z celé republiky.

Protože Milan disponuje výborným potenciálem, byl ze žákovské kategorie zařazen o rok výše k dorostencům na malorážku a všichni doufali, že se „chytne“.

Náhradník a navíc nejmladší

Do prvního závodu šel s jasným cílem, nebýt poslední, a tak si splnil tento cíl na 100%, když dojel předposlední. Biatlon ho natolik uchvátil, že se mu začal věnovat naplno. V průběhu zimní sezóny se probojoval až na vytouženou bednu a to v závodu Českého Poháru v kategorii, kde byl pouze na návštěvě. Průběžně podával vyrovnané výsledky a závod od závodu se vylepšoval. Vše nasvědčovalo tomu, že závěr sezony bude nad původní očekávání.

To ovšem ještě nikdo netušil, že bude nominován z pozice náhradníka do mezinárodní soutěže olympijských nadějí konané v Polsku. Jako nejmladší závodník na tomto šampionátu doslova přetavil veškeré šance do něj vložené, v pořádný kus železa a dovezl si medaili. Vybojoval tak luxusní druhé místo ve Střední Evropě, když za sebou nechal nejen celou českou dorosteneckou špičku, ale i Poláky, Maďary a Slováky. Tento výsledek by před sezónou nepředpověděl ani ten největší optimista.

Na konec včelákovský mladík v péči OEZ Letohrad nasbíral tolik bodů, že mu to vyneslo výkonnostní třídu Mistr, kterou disponují pouze borci na předních místech tabulky celkového pořadí Českého Poháru Biatlonu.

Nezbytná podpora okolí a rodiny

Milan moc dobře ví, že to vůbec nic neznamená, a že musí zůstat nohama na zemi. Má před sebou ještě minimálně deset let tvrdé dřiny, než se dostaví důležité výsledky, které se počítají. Je to, ale perfektní výsledek několikaleté tvrdé dřiny, který je třeba ocenit a rozhodně je to obrovské za dostiučinění pro jeho okolí, bez kterého se zatím neobejde. Přejeme mnoho dalších úspěchů.