Juniorský reprezentant Milan Žemlička ze Včelákova, který se již několik let připravuje na dráhu vrcholového sportovce v Klubu Biatlonu Letohrad, má za sebou úspěšný světový šampionát. Spolu s kolegy Davidem Tolarem, Ondřejem Hoškem a Janem Burianem si v juniorské biatlonové štafetě vybojoval velice cennou bronzovou medaili. Přitom ještě měsíc před šampionátem, který se letos konal v Rumunsku, byly Milanovy šance na účast mizivé.

Trnitá cesta 
za účastí

Milanova cesta za medailovým snem byla velmi složitá, vše záleželo na spoustě okolností, které sám nemohl ovlivnit. Po loňské zdařilé sezoně, kdy se Milanovi podařilo dojet na MS v nejlepší desítce, přišlo nelehké období, kdy onemocněl mononukleózou. Před sebou tak měl vidinu přibližně roční pauzy a dočasnou stopku pro výkon vrcholového sportu. Při této nemoci přichází obrovská únava, při které člověk může pracovat jen „na půl plynu". Pro vrcholové sportovce to znamená, že se mohou maximálně rozcvičovat. Pokud se dodržují správné zásady diety a odpočinku, dá se nemoc zvládnout i v kratší době, ne vždy se to ale podaří.

„Léčení Milanovy nemoci se dařilo velmi dobře díky paní doktorce Jánošíkové z Miřetic, která problém zastihla hned v začátcích a začala Milana včas a správně léčit. Vše nasvědčovalo tomu, že kousek sezony stihne," přibližuje nelehké chvíle synovy kariéry Milan Žemlička starší. „Nejtěžší chvíle pro sportovce jsou právě ty, když nemůže závodit a utíká mu čas. Milan byl trpělivý a připravoval se na den 'D', kdy paní doktorka společně s reprezentačním lékařem dají pokyn k trénování. Ten den přišel," pokračuje Milan žemlička starší.

Dostal šanci…

Mladý biatlonista se tak mohl po osmi měsících vrátit k tréninku, ale šlo to velmi pomalu a šampionát se nemilosrdně blížil. Nikdo nechtěl nic uspěchat, ale touha po závodění byla veliká. Milan se zúčastnil soustředění v Norsku a Rakousku a během pár týdnů začal dotahovat kolegy v reprezentaci.

Včelákovský biatlonista Milan Žemlička.

Když bylo patrné, že je Milan schopen odjet závod na určité úrovni, dostal šanci nominovat se na MS Juniorů v Rumunsku. Po dvou závodech Českého poháru v Jablonci rodák ze Včelákova předvedl, že jeho forma roste, že má určitou výkonnost a že si chce šampionát rozhodně zajet. Měl štěstí, protože reprezentační kouč juniorů Vlastimil Vávra ho chtěl právě do štafety, protože podává pravidelně vyrovnané výkony. Milan tedy dostal šanci a vyrazil s týmem do Rumunska.

Na začátku ostrého trénování to byla právě střelba, která se Milanovi nedařila tak, jak byl zvyklý. Po pár dnech intenzivního tréninku se svým koučem se podařilo naladit přijatelnou střeleckou formu.

…a chopil se jí

Trenér se rozhodl Milana nasadit ještě do dvou individuálních závodů, aby se „rozzávodil" a to se podařilo. Vedl si přímo skvěle. Ve sprintu se střelbou obsadil nejprve 27. místo ze 103 borců na startu a ve stíhačce se střelbou to ještě vylepšil na 24. místo, což je považováno za výbornou úroveň. Nutno dodat, že Milan je o rok mladší než většina soupeřů. Z českého výběru se pohyboval těsně druhý ze čtyř nasazených juniorů a vedl si nad rámec očekávání. Potvrdil tak trenérovi, že do štafety patří.

Moc se jim nevěřilo

Po předchozích individuálních závodech, kde se některým českým juniorům moc nedařilo, byly vyhlídky na dobré umístění mizivé. Hovořilo se o 6. až 8. místě mezi národy.

„Chlapci ale moc dobře věděli, že tato čtyřka, která byla nasazena do štafety, společně závodí již pět let od dorosteneckých kategorií a jejich úroveň je v rámci světa lehce nad průměrem. Když se zadaří, všichni umí zajet kolem umístění do desátého místa. Tato matematika dávala určitou naději na bednu," poznamenává Mila Žemlička starší.

Bylo třeba jít do závodu naplno, dělat co nejméně chyb a nenechat se „vybláznit" některými rychlejšími soupeři. To se juniorům podařilo a celý závod, který se jel na čtyřikrát 7,5 km, zvládli jen se šesti dobíjeními.

V průběhu závodu měli velice solidní běžecké časy a pohybovali se mezi 4. a 6. místem. To nakonec vyneslo v závěrečném úseku 3. příčku, což je obrovský úspěch. Před nimi byli pouze první Rusové a druzí Němci. Z biatlonových velmocí za sebou mladí Češi nechali Norsko, Ukrajinu, Francii, Rakousko, USA a dalších 13 zemí.

V březnu bude mistrovství Evropy juniorů, které hostí Slovinsko, kde by Milan Žemlička rád navázal na úspěšné tažení z MS juniorů. Jak nám jeho otec prozradil, jeho cílem je umístění do 15. místa. (spa, mž)