Turnaje se zúčastní studenti a jejich pedagogové ze SPŠST a VOŠ Chrudim, SZeŠ a VOŠ Chrudim, SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim, Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi, SOU Třemošnice a obou pořádajících škol. Po rozřazovací části ve skupinách přijde na řadu atraktivní vyřazovací k.o. systém. Prvenství obhajuje tým Pedagogů a osobností, který bude doplněn o futsalové reprezentanty a další známé fotbalisty. V uplynulých letech turnaje dále celkově devětkrát zvítězila STŠST a VOŠ Chrudim, dvakrát vyhrála mužstva SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim, dvakrát Třemošnice i domácí „hotelovka". Mužstva Hotelové školy Bohemia Chrudim a SOU Třemošnice hrála vůbec první finále v roce 1996.

V doprovodném programu se budou prezentovat roztleskávačky z pořádajících škol, jejich stávající studenti i absolventi, kteří předvedou nejen odborné dovednosti, ale i atraktivní pohybová vystoupení.
Turnaj BOHEMIA-RYCHTÁŘ-CUP 2012 začíná v 8,30 hodin a finále je plánováno na 13,30 hodin. Pořadatelé si dovolují pozvat širokou veřejnost, studenty a pedagogy středních i základních škol. Tradiční fotbalové zápolení středoškoláků a jejich učitelů opět slibuje vysokou sportovní i společenskou úroveň. Vstup je zdarma, občerstvení v hale je zajištěno.

V průběhu turnaje bude namíchán drink roku 2013 pro chvíle sváteční pohody. Jeho receptura bude zveřejněna v Chrudimském deníku, který je mediálním partnerem této tradiční akce. Hlavním sponzorem turnaje je hlinecký Pivovar Rychtář.