Není tedy divu, že na trati bylo k vidění hned několik karambolů. Ten s nejhoršími následky měl na svědomí obhájce loňského prvenství Radomír Šimůnek mladší. Třiatřicetiletý jezdec ukončil své působení v závodě ještě v prvním okruhu. Ve zdánlivě nebezpečném sjezdu z lesa na asfaltovou cestu narazil do obrubníku a spadl do závěje. Ačkoliv pád nevypadal hrozivě Šimůnek byl převezen do nemocnice.

„Byl v bezvědomí, což je trochu horší prognóza, potom se probral. Znovu pak upadal do bezvědomí v sanitce, než přijela rychlá zdravotnická pomoc. Ale to bylo jen chvilku. Myslím, že to je snad jen otřes mozku a bude v pořádku," řekl šéf zdravotní služby závodu Petr Foltán. Samotný Šimůnek netušil, kde nastal problém. „Vůbec nevím, jak se mi to stalo. Určitě to nebylo zaviněno extrémností trati, závodník si za takové pády může sám," uvedl pro svazový web.

V mužském závodě si tak při absenci Šimůnka dojel pro premiérový titul Michael Boroš. Ještě s dvěma závodníky kolínského týmu, Tomášem Paprstkou a Janem Nesvatbou, se už ve třetím kole utrhli ostatním závodníkům. V závěrečném okruhu Boroš nastoupil a před stíhajícím Paprstkou si dospurtoval k vytouženému prvenství.

Michael Boroš si v Hlinsku dojel pro vytoužený titul mistra republiky. Na druhém a třetí místě dojeli závodnici Expres CZ-Scott Team Kolín – Paprstka s Nesvatbou.

Mezi ženami si při neúčasti Kateřiny Nash dojela pro první místo Pavla Havlíková. Třiatřicetiletá závodnice vyhrála celkově počtvrté a osamostatnila se tak v historickém pořadí vítězek mistrovství republiky. V těžkých podmínkách dokázala Havlíkové konkurovat jenom týmová kolegyně Nikola Nosková. Ta se však v posledním okruhu musela vypořádávat s pádem a do cíle dorazila až s dvanácti vteřinovým odstupem.

„Jsem především ráda za to, že jsme dnes mohly ukázat týmovou dominanci. To je pro mě top. Titul je strašně krásná věc, ale když jsme s Nikčou jezdily vepředu a okolo nikde nikdo, to je něco, čeho jsem chtěla dosáhnout," řekla Havlíková. Nosková se na zemi ocitla hned dvakrát, proto byla i se stříbrem spokojená. „Umístění na bedně se cení. Kdybych na ní nebyla, tak jsem určitě zklamaná," prohlásila Nosková.

Výsledky MČR v cyklokrosu

Muži: 1. Boroš (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice) 1:01:31, 2. Paprstka stejný čas, 3. Nesvadba (oba Expres CZ-Scott Team Kolín) -37, 4. Hekele (Stevens bikes-Emilio Sport) -2:17, 5. Malík (Topforex-Lapierre) -3:48, 6. Petruš (Ethic Sport) -4:43, 7. Rajchart (Česká spořitelna-Accolade) -6:14, 8. Mayer (KC Hlinsko) -6:27, 9. Lasák (Max Cursor) -6:49, 10. Jarý (Johnson Controls AŠ Mladá Boleslav) -7:19.

Ženy: 1. Havlíková 41:36, 2. Nosková (obě KC Kooperativa Jablonec n.N.) -12, 3. Šafářová (Nutrend Specialized Racing) -3:01, 4. Mikulášková (ČEZ Cyklo Team Tábor) -3:18, 5. Vaníčková (Ivar CS-Author) -3:31, 6. Kukulová (Cyklo Team Kolárna) -3:55.