„Klub zde působí od roku 2009, nejprve ale jako pobočka Pardubic, kterou vede v této oblasti hodně známý Petr Růžička. V říjnu roku 2013 jsem celý klub převzal já a udělal z něho Box club Chrudim, který má v současné době již více jak 70 členů ve věku od 8 do 50 let," říká Martin Dočkal.

Jak jste se vůbec k tomuto sportu dostal?
Od mala jsem zde v Chrudimi hrával, hokej, hokejbal, basket, prostě jsem měl rád všechny možné sportovní aktivity. Box se mi ale vždy líbil, i když přiznávám, že jsem se ho trošku bál. Pak jsem ale přišel do Pardubic na první trénink, kde mi ukázali, že tento sport není jen o tom se poprat, ale také o obraně, taktice, dovednosti rozhodování a podobně. Postupně mne to nadchlo a už jsem u něho zůstal.

Jste předseda celého klubu, představte jej trochu.
Sídlo máme v areálu ČSAD, v ulici Na Ostrově, v budově u parkoviště autobusů. Přímo zde sídlí i tělocvična kick-boxového klubu Sorugym Chrudim. Členská základna se nám úspěšně rozvíjí, takže máme přes 70 členů napříč generacemi, to znamená od dětí po chlapy, ale chodí k nám třeba i ženy. Zajímavé je i spektrum boxerů, máme tam třeba doktora, vysokoškoláky, policisty, vojáky… Nemám rád různé machýrky, pouliční rváče a podobně, zkrátka ty, co se chtějí jen poprat a jsou kriminálně závadoví.

Můžete to nějak vysvětlit?
Sám pracuji jako policista a zakládám si na morálních hodnotách a dodržování základních pravidel chování. Takže rozhodně nechci vychovávat někoho, kdo by poté tento pěkný sport využíval jen k pouličním bitkám nebo rvačkám někde na diskotéce.

Jak se k vám můžou případní noví zájemci hlásit?
Tréninky máme každé úterý a čtvrtek od 18:30 do 19:45 hodin, takže se každý, koho by box lákal, může přijít podívat. Na první trénink potřebuje jen kraťasy, tričko, boty do tělocvičny a pití. Potom už vše záleží na dohodě s trenérem. Box není drahý sport, veškeré vybavení se dá pořídit do tisícovky. Navíc klub má na všechno včetně rukavic a chráničů výrazné slevy. V letních měsících trénujeme i venku, a to vždy v sobotu od 08:00 hodin na Podhůře ve venkovní tělocvičně, nebo na stadionu AFK, kde je postaveno nové work-out hřiště. Samozřejmě máme své webové stránky a facebook, kde zájemci najdou bližší podrobnosti a kontakty.

Nábory trvají po celý rok a může přijít opravdu kdokoliv. Já se jej sám ujmu, dva tři tréninky mu dám sám, naučím ho chodit, dávat údery, uhýbat, obranu… Rozhodně nepustím nikoho do ringu, aby v něm dostal na budku! Vždycky jej k zápasu připravím. Ale když někdo nechce zápasit a box by chtěl dělat pouze kondičně, také to jde. Jedinou podmínkou je dobrý zdravotní stav.

Může se váš klub pochlubit již nějakými úspěchy?
My jezdíme teprve druhým rokem po oblastních kolech, proto na nějaký výraznější teprve čekáme. Ale pozor. Máme tu dvě dětské naděje, dva kluky z Ukrajiny ve věku osm a dvanáct let, kteří se teď na podzim chytají na první zápasy. Vypadají opravdu nadějně. Viděl už je i kouč Růžička z Pardubic a byl z nich úplně nadšený.

Říkáte Ukrajince?
Ano. Společně s rodiči k nám do vlasti emigrovali, jsou tu asi tři čtvrtě roku. Táta je vozí na tréninky a rodina podporuje, tak uvidíme, co z nich bude.

Slyšel jsem, že také nabízíte takzvané „osobní lekce".
Ano, toto pořádám. Je to služba určená osobám s flexibilní pracovní dobou, podnikatelům, manažerům, ale i ostatním. Jsou vhodné pro začátečníky i pro pokročilé a individuálně se v nich zaměřujeme na možnost dosáhnout maximální dovednosti jednotlivce. Je u nich zaručen 100% přístup trenéra (taktika, technika, kondice) a psychická podpora, dále sestavení individuálního plánu či odborná pomoc při nákupu veškerého vybavení a potravinových doplňků. K dispozici ale je i fyzioterapeutka, výživový poradce, zkrátka spolupracujeme s Pardubicemi na vysoké úrovni. Pro zajímavost – dokonce máme i svoji vlastní značku boxerských rukavic, chráničů, lap a podobně.

Prý chystáte tady v Chrudimi nějakou velkou akci.
Přesně tak. V sobotu 21. listopadu se bude konat ve zdejší sportovní hale poprvé v historii Oblastní kolo České národní ligy, což je druhá nejvyšší republiková soutěž. Bude se vlastně jednat o nominační závody na Mistrovství republiky jednotlivců, takže čekáme velkou účast boxerů, troufnu si říci až sto, a to ve všech kategoriích od přípravky, juniorů, až po ženy, muže či seniory. Akci zaštítilo Město Chrudim a dokonce ji krátce uvede i starosta města Petr Řezníček. Před akcí máme v plánu udělat velké reklamy jak v tisku, rádiích či mediálních sítí, s cílem přilákat do haly co nejvíce fanoušků tohoto krásného sportu. Mým osobním cílem je halu zcela naplnit, přilákat přes pět set lidí.

To bude asi dost organizačně náročné.
Určitě. Ale když se akce vydaří, mohli bychom do budoucna pořádat třeba i nějaký galavečer boxu.

Chtěl byste něco vzkázat našim čtenářům? Všichni určitě nejsou fanoušky boxu…
Mým přáním je, aby lidé, co si to přečtou, pochopili, že opravdu nejsme žádní blázni, kteří se chtějí jen prát. Jsme sportovci a box také jako sport bereme.