Tipy na dostihy
I. Northerly Wind – Casper – Ringmaster
II. Mister Westminster – Bionic Face – Adiutant
III. Dalmacio – Rendez Vous – Natalie
IV. Talent – Silk – Lombargini
V. Ryana – Tiwaz – Shaman
VI. Zarif – Trezor – Al Jaz
VII. Catch Life – Handsome Jack – Reaper
VIII. Jam Taki – Broker – Alanbrooke

Startovní listina obsahuje devatenáct kvalitních jmen, uvidíme, kolik se skutečně postaví na start. Před pěti týdny poslal startér na 5 800 metrů dlouhou trať osmnáct koní, neboť Trezor a Quatiki byli škrtnuti v den dostihů.

Před druhou kvalifikací visí ve vzduchu jedna otázka: Potvrdí své kralování kvalifikačním dostihům už jedenáctiletý Trezor, nebo se dokáže prosadit Zarif, opět s Josefem Bartošem v sedle? Případně někdo třetí? Otazníkem je také, zda do bojů na nejvyšších příčkách dokáže promluvit spolehlivý Klaus v sedle ambiciózním Jakubem Spáčilem. Ale nejen tyto tři hvězdy českých krosů budou na startu Memoriálu majora Miloše Svobody v 16 hodin před kamerami České televize.

Sedm účastníků druhé kvalifikace bylo loni na startu Velké pardubické, šest z nich skončilo v elitní desítce, pouze Peintre Abstrait Radka Holčáka dostih nedokončil. Navíc je na startu pět koní z loňské Ceny Labe, nejvýznamnějšího rámcového dostihu v den Velké pardubické. Modena vyhrála, Goscater byl druhý, Sheron třetí, Hinton pátý a Orix šestý. Navíc pole doplňují další kvalitní koně.

Slovenský host Bodyguard byl na startu Velké v roce 2013, Mlýn dokončil první kvalifikaci a v roce 2013 vyhrál Velkou slušovickou. Puntarenas byl třetí v Ceně Vltavy 2013 a Sun Belina absolvovala druhou kvalifikaci již loni, doběhla na desátém místě, ale nakonec realizační tým zvolil jiný plán než Velkou pardubickou.

Hlavní role by však měla připadnout loňským protagonistům Velké pardubické. Al Jaz se na start kvalifikace staví podruhé, minule nedokončil, což bylo zklamáním pro realizační tým.

Velmi dobrou formu dlouhodobě prokazuje Klaus (dvakrát třetí ve Velké pardubické), kvalifikaci poběží už pošesté v kariéře, zatím byl třikrát druhý a dvakrát čtvrtý. V sedle tradičního jezdce Jaroslava Myšku střídá talentovaný Jakub Spáčil. „Klaus je v pořádku, ale pro mladého to bude náročné, bude se muset pochlapit, přece jen v dostihu je hodně koní a nebude to jednoduché. Pan majitel mi jezdce odsouhlasil," sdělil zkušený trenér Čestmír Olehla. Jakub Spáčil jezdí ani ne dva roky a letos má výbornou bilanci, osm vyhraných dostihů na rovině a šest na překážkách, z toho pětkrát se prosadil v Pardubicích.

Dvě Velké pardubické má v nohách Kasim, loni dokončil pátý. Jen o příčku za ním doběhl Zarif. Před čtyřmi týdny vyhrál přípravný dostih, když se do jeho sedla vrátil Josef Bartoš. Zarifa čeká pátá kvalifikace v kariéře a také už má na kontě dvě druhá místa.

Trezor měl startovat již před pěti týdny, ale problémy s kopytem ho na start nepustily. Trezor a kvalifikace, to je velmi známý příběh o šesti kapitolách a pěti vítězstvích. Stejně jako v loňském roce bude v jeho sedle Ondřej Velek. Loni bral deváté místo Sherardo, letos byl v testu zadržen, ale problémy zřejmě nebyly tak velké, a tak se připravuje na start v kvalifikaci, aby rozšířil počet kvalifikovaných.

Z 56 přihlášených koní do Velké pardubické má zatím splněnu kvalifikaci dvacet koní, kromě 16 z prvního termínu také čtyři cizinci mimo Slovensko. Tentokrát se může počet kvalifikovaných rozšířit maximálně o sedmnáct jmen. Mlýn už kvalifikován je a Sheron na přihláškách zatím nefiguruje.

Program sobotního odpoledne na závodišti
13:00 Cena za podpory ZOO Dvůr Králové nad Labem
13:35 Cena za podpory SEED SERVICE, doprovodný program – dostih poníků
14:10 Cena mezinárodního festivalu šachu a her CZECH OPEN, doprovodný program – dostih neregistrovaných
14:45 Cena společnosti Synthesia, a.s., vyhlášení výsledků ankety o jménu maskota (dekorovací paddock)
15:20 Cena společnosti IREL – Červnová cross country Válečníka
16:00 Memoriál Mjr. Miloše Svobody – II. kvalifikace na 125. Velkou s pardubickou Českou pojišťovnou
16:40 Cena Komerční banky
17:15 Cena podporovaná společností Taylor & Cox

Petr Malík