184 posádek z 18 zemí světa

Letošní mistrovství světa dvouposádkové lodní třídy RS Feva určené pro mládež se konalo ve francouzském Carnacu od 26.7. do 1.8. 2014 a pro český jachting mělo příznivý průběh.

Celkově se mistrovství účastnilo 184 posádek z 18-ti zemí světa. Organizaci šampionátu zastřešovala Mezinárodní asociace lodní třídy RS Feva a Yacht Club Carnac. První dva dny se konaly kvalifikační rozjížďky v rozsahu 3 rozjížděk každý den. Dle výsledků byly všechny posádky rozděleny do tří skupin – zlaté, stříbrné a bronzové a další tři dny proběhlo 8 finálových rozjížděk v jednotlivých skupinách.

Za Českou republiku se účastnilo 9 posádek. Do zlaté skupiny se z kvalifikačních rozjížděk probojovali čtyři české posádky – Nikol Staňková (YC Lipno na Vltavou) a Václav Brabec (Yacht Klub CERE), Jaroslav Čermák a Petr Košťál (YC Pardubice), Blanka Maršálková a Agáta Vymazalová, David Hakl a Petr Tupý (TJ Lodní sporty Brno).

Chrudimští jachtaři lodní třídy RS Feva Jaroslav Čermák a Petr Košťál přímo v akci na MS ve francouzském Carnacu. Snímek je pořízen z lodi rozhodčích.

Nejlépe se ve finále dařilo Nikol Staňkové, Václavu Brabcovi, Jaroslavu Čermákovi a Petru Košťálovi. Nikol Staňková a Václav Brabec se umístili na 3. místě v celkovém pořadí.

Jaroslav Čermák a Petr Košťál z Chrudimi i přes technické problémy v silném větru během kvalifikace a prvního dne finálových jízd, kdy byly průběžně na 3 místě mezi juniory do 13 let, zajeli skvěle poslední rozjížďku a umístili se na 2. místě. V celkovém pořadí se dojeli na 39 pozici ze 184 posádek.

Přidali tak další dobrý výsledek po Mistrovství Evropy RS Feva z května letošního roku, které se konalo v Aquavitesse v Nizozemí, kde se z celkových 48 posádek umístili na 15. místě a v juniorech do 13 let byli také na druhém místě. Mají tedy pro rok 2014 vedle titulu vicemistrů Evropy i titul vicemistrů světa v kategorii do 13 let.