Když závodníci místního Rychlobruslařského klubu přijeli do německého Erfurtu, měli za cíl vylepšit si každý své ,,osobáky“ a ti nejmladší Anička Komárková, David Rafaj, Erika Broklová a Tomáš Marek poprvé změřit síly se závodníky z nejlepších a také nejpočetnějších rychlobruslařských klubů na světě. Nikdo z nich netušil, jakou senzací budou tamní závody zpestřeny.
Líheň šampionů
Abychom vám přiblížili hodnotu dosaženého výsledku, v krátkosti vás seznámíme se základnou rychlobruslařů v Erfurtu a celkově v celém Německu. Erfurt je hlavní město spolkové země Durynsko, s počtem obyvatel přes 200 000. Bruslení zde letos slaví 100 let své historie. Krásnou rychlobruslařskou halou se v Erfurtu mohou pyšnit od roku 2001. Závodníci, vyrůstající ze základny místních rychlobruslařských oddílů, patří mezi světovou špičku. K nejznámějším patří olympijská vítězka, mnohonásobná mistryně světa Gunda Niemannová, podle níž je hala v Erfurtu pojmenována, a ze současnosti je to Stephanie Beckertová, velká soupeřka Martiny Sáblíkové.
Německá základna rychlobruslařů je početná. Jenom juniorská je v jednotlivých věkových kategoriích složená z téměř 100 členů. V Německu je celkem 35 klubů, zaměřených speciálně na rychlobruslení speedskating. Celkový počet juniorských závodníků je okolo 1500. Kategorie 8-9 let patří mezi nejpočetnější s cca 500 závodníky. Tradice pravidelných víkendových klubových závodů je zavedena v Německu již desítky let. Junioři, ale i senioři všech věkových kategorií, se pouští do společných měření sil na několika 400 m oválech po celé zemi.
Zlepšené „osobáky“
Ale vraťme se k vlastním závodům, na které nastoupili závodníci z RK Chrudim (pro nemoc nebyli v plném počtu) Anička Komárková, David Rafaj, Erika Broklová, Tomáš Marek, Andrea Jeřábková, Jana Vodičková a Roman Vodička ml., pod vedením trenéra Romana Vodičky. Ti mladší si od loňské sezony všichni zlepšili „osobáky“ o několik vteřin.
Roman byl velmi nespokojený s výsledkem na trati 1500 m, ovšem čas na ,,pětistovce“ si vylepšil. Jana časem na 500 m potvrdila svůj „osobák“ z listopadu 2011 (46,01), ale na 1500 m se zlepšila o 6 vteřin, proti předcházejícím výkonům. Zdá se, že Jana v letošní sezoně prolomila tříleté čekání na vylepšení si svých rekordů. Ája se po vánoční pauze ,,trápí“, ale věříme, že se vrátí do formy, kterou předváděla v říjnu v německém Inzellu a v prosinci v Zakopaném (Polsko).
Výsledky 300 m: Anička 46,21 PB, 500 m: Roman 39,54 PB osobní rekord, David 54,61 PB, Tomáš 1.15,90 (PB, ale bohužel s pádem), Erika 59,79 PB, Anička 1.11,61 PB, Andrea 52,81, Jana 46,02, 1000 m: David 1.54,07 PB, Tomáš 2.14,15 PB, Erika 2.08,29 PB 1500 m: Roman 2.02,44, Jana 2.26,74 PB, Andrea 2.48,74.
Dvojitá senzace
A nyní k již k zmiňované senzaci. V průběhu závodu Romana a těsně před startem Andrey na 1500 m, který pro naše závodníky byl v ten den posledním, se z mikrofonu ohlásil hlas pořadatele, který nás provázel celým závodem. Nejenom trenér, ale i závodníci (a to i ti nejmladší) vědí, že ač je vše hlášeno v angličtině, musí hlasu pořadatele naslouchat. Toto hlášení bylo neobvyklé a nesrozumitelné, ovšem všichni jsme věděli, že se týká závodníka RK Chrudim. Nastal menší chaos, protože byl žádán trenér, aby se dostavil k pořadatelům.
V tento okamžik se více závodníků domnívalo, že byli z nějakého důvodu diskvalifikováni. Ovšem z mikrofonu zaznělo také slovo REKORD. Stále ale probíhal chaos a dohady, čeho se hlášení vlastně týkalo. Vše nám bylo objasněno při druhém opakování výzvy pořadatele. Celá hala, v té době početně zaplněná diváky, se dozvěděla, že ČESKÝ závodník z RK CHRUDIM DAVID RAFAJ vytvořil jak na trati 500 m, tak i na trati 1000 m DRÁHOVÝ REKORD v kategorii Junior 8-9 let. Tedy závodník ze země, která nemá jedinou rychlobruslařskou dráhu, jejíž základnu rychlobruslařů tvoří okolo 50 závodníků, vytvořil dva dráhové rekordy v hale, do níž se týden co týden sjíždějí závodníci z celého Německa a mnohdy i z jiných zemí a jichž jsou v této kategorii stovky.
Velké díky proto patří samozřejmě nejvíce Davidovi a trenérovi, ale také všem závodníkům, kteří poctivě trénují a kteří se každým závodem pouštějí do souboje ,,Davida s Goliáši“. Náš David tentokrát ten souboj vyhrál a věříme, že určitě ne naposledy a že nezůstane osamocen.
Z ráje na rybník
Hned po závodech v Erfurtu se mohl konat letos první trénink na zamrzlém rybníku, bez odhazování sněhu a vymetání košťaty. Co je na tom všem nejúžasnější je to, že tyto rybníky jsou v okolí Chrudimě = 250 m nad mořem. Přejme sami sobě, ale i všem milovníkům bruslení, ještě co nejvíce ,,zamrzlých“ dnů v této zimě.
Ze zamrzlých rybníků na Chrudimsku odjeli závodníci RK Chrudim na soustředění do Zakopaného. To bylo zakončené závody se závodníky z Polska, ale také s rychlobruslaři z BOJ Žďár nad Sázavou. Společné měření sil bylo dohodnuto již počátkem ledna, kdy v té době podmínky nenasvědčovaly mrazivému zimnímu období, které panuje v těchto dnech.
Medaile každému
Všichni byli natěšeni na první závody CZECH CUP. Patnáct závodníků rozdělených do jednotlivých věkových kategorií vědělo, že největší konkurencí jim bude překonání jejich vlastních osobních rekordů a trenéři pojali tyto závody hlavně motivačně, kdy si medaili odnesl opravdu každý. A po měsících dřiny na trénincích si to všichni zasloužili. Sobotní závody začaly při teplotě -19 stupňů, proto polští organizátoři povolili start pouze na distancích 2 x 500 m. V neděli mrazy polevily na -14 stupňů, ale závodilo se opět na trati 2 x 500 m. Led byl velmi těžký, přesto se některým závodníkům podařilo zlepšit své ,,osobáky“.
Záběry ze závodů máte možnost shlédnout na našem videu a fotografiích, vše v galerii nebo na facebooku RK Chrudim.
Roman Vodička, trenér RK Chrudim