Ricardo Camara Sobral, ve futsalovém světě známý jako Cacau, je v této sezoně nejen stále platným hráčem, ale také trenérem ERA-PACKu Chrudim. Ten dovedl k suverénnímu prvenství v základní části Jetbull Futsal ligy a pomalu již myslí na klíčové boje v play off. V rozhovoru se ohlíží za několika posledními týdny a měsíci.

Do této sezony jste vstoupil jako hrající trenér. Jak náročné je skloubit funkci hráčskou a trenérskou dohromady?
Je to těžké, to určitě, ale ne nemožné. Velmi mi pomáhá schopnost naslouchat, nejsem ten, který má vždy pravdu. Během utkání se pravidelně radím s Romanem Marešem, Dentinhem, Tomáš Meller mi také řekne svůj názor, je dobré si je vyslechnout. Na hřišti si velmi rozumím s Rešetárem, který velmi dobře chápe taktiku. Myslím si, že hlavním měřítkem jak jde tyto role skloubit, jsou výsledky, které jsme dosud uhráli. Jako hrající trenér jsem nastoupil i v důležitých utkáních během UEFA Futsal Cupu a nebyl v tom problém, stejně tak při finále Poháru ČMFS. Důležité je také poděkovat mému asistentovi Jardovi Bartuškovi.

Jak s odstupem času hodnotíte účast Elite Round UEFA Futsal Cupu v Lisabonu? ERA-PACK zanechal dobrý herní dojem, mohlo to být výsledkově i lepší?
Myslím si, že tento rok jsme v Elite Round ukázali, že se můžeme postavit jakémukoli evropskému mužstvu. Předvedli jsme naší sílu, ostatní týmy s námi musí počítat a vydobyli jsme si respekt. Hráli jsme tři utkání, bez strachu, hráli jsme s chutí. To bylo důležité, tím nás všechna mužstva začala respektovat. Nesmíme zapomenout na perfektní individuální výkony bratří Marešů, Rešetára, Vladyky a brankáře Mellera. To bylo základem pro kvalitně odvedenou práci, navíc skvěle pracovaly obě čtyřky.

Tento rok se v týmu představují další tři krajánci. Max je známý již z loňské sezony, ale Dentinho a Douglas hrají premiérovou sezonu. Jak hodnotíte dosavadní působení těchto hráčů v ERA-PACKu?
Max byl hvězdou v loňské sezoně. Před touto sezonou využil nabídku Lvova, a když se rozhodl na Ukrajině nezůstat, byli jsme již na konci přípravy. Proti ostatním na tom byl špatně, herně i fyzicky. Ale stále se zlepšuje a je důležitým článkem sestavy. Dentinho je zkušený, odehrál dva roky v Kazachstánu. Hrál kvalitní soutěže i doma v Brazílii. Je to hráč, který získal na svoji stranu mužstvo a je v Chrudimi spokojený. Douglase jsem viděl poprvé v lize na severovýchodě Brazílie v televizním utkání. Hrával v jednom klubu s Dentinhem, ten ho také chválil. Je to mladý hráč, má před sebou velkou budoucnost i díky svému charakteru. Celé mužstvo ho respektuje, přestože má teprve dvaadvacet let.

Jistě jste postřehl, že město Chrudim nepodporuje vrcholový futsal. Dle stanovených kritérií přispívá pouze na mládežnické kategorie. Jaký je váš názor na tuto problematiku?
Myslím si, že by každé město mělo podporovat sport. Protože sport je zábava, zdraví, kultura a město na tom vždy vydělá. Navíc město Chrudim je především díky futsalu známé po celém světě.

Jak to bylo v jiných městech, kde jste hrával?
Všude, kde jsem hrál, se město aktivně podílelo na chodu klubu finanční podporou. Bez pomoci města je to vždy velmi složité, nikdy nevíte, jak dlouho budete moci pokračovat.

Před týdnem jste nastoupil k utkání v reprezentačním dresu České republiky. Jak se to přihodilo?
Při zápasech ve Slovinsku došlo v českém týmu k několika zraněním. Havel měl problémy s kolenem, Novotný se zády. Prezident federace společně s Tomášem Neumannem mě požádali, zda bych mohl být jako hráč připravený na lavičce. Víte, za tu dobu co žiji v Chrudimi, se zde cítím jako doma, a byl jsem velmi dojatý, že si mohu navléci dres reprezentace. Odehrál jsem několik minut, na které nikdy nezapomenu. Slovinská reprezentace ale pochopitelně předtím dala souhlas k tomu, že mohu nastoupit.

Vraťme se zpět k ERA-PACKu. Zbývá pouze jedno ligové kolo do konce základní části, poté přijde play off. Jak se tým chystá na vrchol tohoto soutěžního ročníku?
Poté co odehrajeme v pátek utkání s Třincem, startuje úplně nová soutěž. Každý začíná od nuly. Již jsme se začali připravovat, abychom nebyli některým ze soupeřů překvapeni. Všichni mluví o ERA-PACKu a Teplicích, jako o hlavních favoritech play off, ale měli by se obávat také Tanga Brno a Benaga, které velmi dobře posílilo své mužstvo. A nesmíme zapomenout také na Slavii, která je v play off každým rokem nebezpečná a má výbornou podporu fanoušků.

Co byste chtěl vzkázat těm, kteří ERA-PACKu drží palce?
Chtěl bych pozvat všechny chrudimské fanoušky, aby nás přišli v utkáních play off podpořit. Přejeme si, aby domácí hala byla zaplněná, protože v loňském roce byli fanoušci naším šestým hráčem. Velmi nám pomohli v posledním finálovém utkání, kdy jsme získali šestý titul. A věřím, že stejné to bude i letos!