Brazilec Cacau, který získal v barvách ERA-PACKu Chrudim tři mistrovské tituly, se před dvěma měsíci přesunul do Kazachstánu, aby Kairatu Almaty pomohl ve Final four UEFA Futsal Cupu. Ten proběhl před několika dny a přinesl kazašskému klubu nečekaný triumf. I když mu los do semifinále přisoudil obhájce trofeje FC Barcelona, dokázal ho porazit po dramatickém průběhu porazit 5:4 a postoupil tak do finále.

Nedělní finálové utkání Kairatu proti favorizovanému Dinamu Moskva přineslo vítězství umění a taktiky v podání kazašského celku. Na vedení z 11. minuty, kterého dosáhl Kairat při hře s dopředu vysunutým brankářem Higuitou, reagoval ruský tým do přestávky vyrovnáním. Po změně stran trenér Cacau zaskočil soupeře pokračováním power-play, ze které dal Kairat i druhou branku a na přelomu poslední desetiminutovky zvýšil až na 4:1. Dinamo se zmohlo jen na korekci stavu na 4:3, ale výhru Kairatu už odvrátit nestihlo.

„Nejdůležitější bylo, že do poslední desetiminutovky jsme šli s několikagólovým náskokem," podělil se po utkání o své pocity Cacau, aktuálně nejšťastnější trenér na světě. „Kdybychom měli trochu klid, mohl být výsledek lepší. Ale myslím, že díky dramatickému konci je úspěch ještě krásnější," neskrýval nadšení. Cesta jeho týmu k vítězství byla vskutku triumfální hráči Kairatu uspěli v semifinále a finále proti oběma loňským finalistům. V semifinále senzačně překonali Barcelonu, ve finále moskevské Dinamo. „Barcelonu jsem sledoval celý měsíc, nastudoval jsem si její hru do nejmenších detailů," vysvětluje Cacau. „Viděl jsem všechny její zápasy a věděl jsem, že se může dostat do problémů, pokud je nucená bránit."

Ricardo Camara Sobral, což je trenérovo civilní jméno, říká, že cesta k úspěchu začala v hledání vnitřní síly. „Nejdůležitější byla jednota týmu. Když jsem přijal angažmá v klubu, jeho morálka byla velmi nízká. Vzal jsem hlavní tahouny Eulera, Joana a Betaa, promluvil s nimi, a tým se dal opět dohromady," popisuje Cacau, na co se musel zaměřit. Joan, mimochodem bývalý hráč Dinama, pak byl spolu s brankářem Higuitou klíčovou postavou týmu ve Final four. „Ano byli pro nás důležití, ale rozhodl především kolektivní výkon."

Úspěšný trenér ví, že výhra v UEFA Futsal Cupu je významným oceněním nejen pro něj a jeho svěřence. „Kazašský futsal si zaslouží tento titul za všechnu práci, kterou udělal v uplynulých letech, hodně do něj investoval. Děkuji všem hráčům, fanouškům a hlavně lidem v Kazachstánu," řekl pro UEFA.com. Ale ani na český futsal nezapomněl. Vždyť právě díky němu začal sbírat první trenérské zkušenosti na mezinárodní scéně jak na klubové, tak na reprezentační úrovni. „Rád bych poděkoval zejména prezidentovi ERA-PACKu Františkovi Tichému, ale také všem mým kolegům v tomto klubu, kde jsem se za čtyři roky hodně naučil," vzkazoval do Chrudimi šťastný Cacau po sociálních sítích.

Finále UEFA Futsal Cupu 2012/2013

Kairat Almaty - Dinamo Moskva 4:3 (1:1).

Branky: 11. Popov (vl.), 23. Leo Santana, 29. Fumasa, 33. Higuita 19. Sergejev, 36. Cirilo, 37. Tatu.

Kairat: Higuita, Chaljavin Leo Santana, Fumasa, Leo, Joan Pengrin, Sulejmenov, Henrique, Moraes, Euler, Betao. Trenér: Cacau.

Dinamo: Popov, Gustavo Romulo, Tatu, Fukin, Pula Nando, Sergejev, Cirilo, Dieguinho, Suchilin, Fernardinho. Trenér: Pérez.