Po několika letech, kdy tomuto dubnovému sportovnímu svátku přálo nádherné jarní počasí, tentokrát bylo pořádně chladno a těsně před doběhem hlavního závodu dokonce padal déšť se sněhem. Diváci se však rozhodně nenudili, protože byl připraven pestrý program.

V hlavním závodě, 36. ročníku CKP Ceny Nasavrk v běhu na 15 km, tentokrát chyběli vytrvalci z černého kontinentu, kteří v Nasavrkách v minulých letech dominovali, takže si palmu vítězství v konkurenci 130 běžců vybojoval Pavel Brýdl z Nového Města nad Metují.

Ten prakticky celý závod bojoval se semilským Jiřím Čivrným a v seběhu do cíle jej porazil o pět vteřin. Nejrychlejší ženou byla Eva Jirásková z České Třebové.

Pořadí TOP 10: 1. Brýdl (SK Nové Město n. Met.) 51:13, 2. Čivrný (SK Semily) 51:18, 3. Smrčka (Říčany) 52:11, 4. Šroubek ml. (Maraton Plzeň) 52:24, 5. Havelka (Maratonstav Úpice) 53:12, 6. Čotov 53:31, 7. Šroubek st. (oba Maraton Plzeň) 53:35, 8. Kratochvíl (SKP Hvězda Pardubice) 53:38, 9. Tichý (Veloservis) 53:43), 10. Musil (Maratonklub Hlinsko) 54:31.

Pátého ročníku AVE Ceny Nasavrk MTB se zúčastnila šedesátka bikerů, z nichž několik patřilo k české špičce. Kvůli následkům tuhé zimy pořadatelé tratě o něco zkrátili, takže závodníci kategorie Elite a Hobby absolvovali 30 km, ženy, kadeti a účastníci Pivního triatlonu 20 km. O prvenství usilovali prakticky až do cíle Tomáš Vokrouhlík (Factor Team) s Martinem Horákem (KED Cyklo Hradec Králové), který nakonec zaostal o pouhých šest vteřin. Vítězný Vokrouhlík zajel čas 1:01,12 hodiny. Mezi ženami byla nejúspěšnější Barbora Maňáková v čase 52:11, mezi kadety Milan Cimburek (oba Cyklo Treaning) 55:15.

Lidového běhu s Jarmilou Kratochvílovou a VZP ČR na trase 1500 m se zúčastnilo čtvrt tisícovky běžců různých věkových kategorií.

Běh byl sice nesoutěžní, ale přesto se patří jmenovat vítěze Tomáše Valka z Chrudimě, který zdolal loňského premianta Tomáše Pilaře ze Slatiňan. Na trase někteří běželi v doprovodu svých čtyřnohých přátel, nebo s kočárkem. Hokejbalový brankář Ježků Heřmanův Městec Petr Menc tlačil dokonce kočárek se dvěma dětmi.

ROZHOVOR: Chvílemi mu byla zima, zahřálo ho vítězství

Nasavrky – Bezprostředně po doběhnutí do cíle závodu a převzetí vavřínového věnce od mistryně světa Jarmily Kratochvílové se svěřoval vítěz 36. ročníku CKP Ceny Nasavrk, devětadvacetiletý PAVEL BRÝDL (na snímku) se svými dojmy.
Jak se vám běželo v dnešním chladném počasí?
Už když jsem ráno vyjížděl z domu, tak u nás sněžilo, v Nasavrkách začal padat sníh s deštěm naštěstí až těsně před koncem závodu. Chvílemi mi však byla na trati docela zima, ale teď mě hřeje vítězství. Samotný závod byl pěkný. Podařilo se mi krátce po začátku utéci s Jirkou Čivrným a běželi jsme víceméně spolu. Já jsem táhl kopce, on spíše seběhy a rovinky. Nakonec se mi podařilo vytvořit si mírný náskok a udržet jej až do cíle.
V minulých letech v Nasavrkách triumfovali Keňané a další vytrvalci z černého kontinentu, kteří letos však chyběli. Je pro vás poctou, že jste na ně dokázal navázat?
No určitě. Závod v Nasavrkách má dlouholetou tradici, takže jsem hrozně rád, že jsem tady vyhrál, a pro mě je jenom dobře, že sem tentokrát nepřijeli (úsměv).

Před třemi lety jste dokázal vyhrát seriál Českého běžeckého poháru. Je to váš největší sportovní úspěch?
Byl jsem rád, že se mi podařilo tento seriál vyhrát, ale za svůj největší úspěch považuji asi 14. místo na mistrovství Evropy v běhu do vrchu a 37. místo na MS v běhu do vrchu. Považuji si také vítězství ve štafetovém závodě dvojic na Dolomiten Mannu s Martinem Horákem, který dnes startoval v Nasavrkách při závodě bikerů.
Uvidíme vás 17. dubna na půlmaratonu v Pardubicích?
To je pro mě příliš krátká pauza, já chodím běhat jenom odpoledne a večer po práci, takže nemám tolik natrénováno. Letos pardubický závod vynechám, což mě mrzí. S dalším závodem počítám za tři týdny na mistrovství České republiky v půlmaratonu v Plzni.