V rámci Českého běžeckého poháru, jehož věrnými patronkami jsou a byly přítomny, atletické legendy Dana Zátopková a Jarmila Kratochvílová, proběhly již dva závody. Nejprve šlo o 24. ročník Jarmily Kratochvílové a následně MČR v krosu. Po těchto dvou závodech jsou v čele Robert Štefko (25 bodů), Robert Krupička (24) a Milan Kocourek (22). V kategorii žen Monika Preibischová (15) a Jana Klimešová (8). Pardubický vinařský půlmaratón (v sobotu 19. dubna) je koncipován jako dvojzávod s mezinárodní 34. CKP Cenou Nasavrk na 15 km (neděle 13. dubna). Od loňského roku jsou oba tyto závody spolu úzce spjaty.

Představili se favorité

Letošní 34. ročník Ceny Nasavrk – běh na 15 km bude již třetím, kdy se na startovní pole postaví kromě běžců také cyklisté MTB v závodě horských kol. Společný start je v 10 hodin na náměstí. Zatímco trať běžcům nedoznala změn, horská kola mají trať prodlouženou ze třiceti na dvaačtyřicet kilometrů. Bohužel v termínu konání pražské „tiskovky“ pořadatelé ještě neznali, kdo se z těch lepších českých běžců objeví jak v Nasavrkách, tak Pardubicích.

"Loni u nás startovalo 140 běžců, letos neočekávám účast vyšší. Doby, kdy běhalo v Nasavrkách pět stovek nadšenců, jsou dávno pryč“, nechal se slyšet organizátor „Nasavrk“ a komentátor nejen atletických závodů Jan Rýdlo. Zato se početné publikum na nasavrckém náměstí může těšit na plejádu borců z Keni a dalších zemí.

Na tiskovku do hotelu Hilton přivezl podnikatel, aktivní běžec, atletický nadšenec a duše veškerého dění kolem běhů v Pardubicích Oldřich Bujnoch dva z největších favoritů obou příštích závodů. Již při tomto setkání v salonku Atény, předala Dana Zátopková startovní číslo 1 Elijahu Karanjovi, vítězi letošního pražského Hervis půlmaratonu (1:02,23).

Jarmila Kratochvílová naopak přidělila „dvojku“ Gordanu Mahugovi, jenž se umístil v pražském půlmaratonu na druhém místě v čase 1:02,23. S trojkou vyběhne na nasavrckou a pardubickou trať další Keňan Stanley Salil Kipkosgei (loňský vítěz Nasavrk i Pardubic), jenž obdrží startovní číslo až před samotným závodem – nebyl v Praze přítomen. Na start se postaví další černí vytrvalci jako Wilson Onsare, Fred Chesondin atd a výborní běžci Polska a Itálie.

Bežci, peníze i víno

Všeobecná zdravotní pojišťovna po třech letech pauzy opět začala podporovat Lidové běhy, při kterých se nacházejí nové talenty, což je příslib do budoucna. Jarmila Kratochvílová poděkovala Janu Rýdlovi za jeho pomoc při komentování závodu u nich v Golčově Jeníkově. „Udělá závod pravým závodem, zná snad každého účastníka, kterého dokáže v cílové pásce natolik vyhecovat, že jmenovaný jak se říká vypustí v cíli duši.“ Dana Zátopková nezůstala v diskuzi pozadu a připojila: „Vážím si toho, že Pardubice dostaly půlmaratón do seriálu Mistrovství ČR, a to díky obětavci panu Bujnochovi. Těším se, že se přijedu podívat!“

Oldřich Bujnoch jako pardubický podnikatel chce dát městu Pardubice aktivní sport. „Snažím se o to, aby Pardubice byly opravdovým městem sportu a ne jen, aby tisíce lidí pouze příhlíželi hokejovým utkáním. Dostat sport mezi občany, to je můj cíl. Jsem rád, že do letošního ročníku se přihlásilo již 770 běžců. Závod bude testem na Volkswagen Maraton Praha 11. května. Vzájemně spolupracujeme s PIM. Do budoucna bychom si přáli, aby se na naší trati zaběhl nejrychlejší čas, který zatím drží Keňan Stanley Kipkosgei v čase 1:03,29 a naše Petra Kamínková v čase 1:13,03 hod. Máme běžce, peníze, ceny, ale také dobré víno, a tak věřím, že tento sport půjde stále dopředu. Běžci mají hezké postavy, jsou zdraví, přitahují pohledem – hlavně ženy a nepotřebují lékaře.“

V obou nejbližších závodech bude diváky jistě přitahovat bohatý doprovodný program, v Pardubicích pak ještě navíc bohaté ceny: prvních 500 přihlášených běžců obdrží tričko Adidas, další osušku 100×150 cm, lahev vína, tradiční medaili a v cíli bude bohaté občestvení. „Za 250 korun startovného se snažíme o běžce, aby ve městě perníku strávili hezký den,“ uzavírá Oldřich Bujnoch.

(dom)