Čeští futsalisté budou hrát na mistrovství Evropy v Maďarsku o medaile. Jsou tak blízko vyrovnání či dokonce překonání historického maxima, které se psalo v roce 2003. Tehdy Češi na ME v Itálii získali bronz. K tomu jim stačila účast v semifinále, neboť utkání o třetí místo se nehrálo.

Tak jako tak lze konstatovat, že letošní šampionát skončí úspěšně. Před odjezdem totiž málokdo věřil, že by soubor kouče Tomáše Neumanna mohl bez bratrů Marešových prorazit mezi špičku starého kontinentu.

Jenže, jak se zdá, po slabším rozjezdu se herně chytil, získal patřičné sebevědomí a může se rovnat i s těmi nejsilnějšími týmy. Jako příklad poslouží vyřazení Itálie v pondělním čtvrtfinále. A to „squadra azzura“ obhajovala v Maďarsku stříbrné medaile.

„Všichni nás podceňovali. Nikdo nečekal, že bychom mohli dojít tak daleko. Rozhodující bylo, že jsme v klíčových okamžicích zachovali klid a šli za společným cílem,“ uvedl pro ČTK Neumann.

Ve čtvrtek od 20 hodin (přímý přenos na stanici Eurosport 2) se český výběr střetne v semifinále se Španělskem, které usiluje o třetí triumf v řadě. Tedy žádný lehký oříšek. Ono si už v této fázi turnaje nelze vybírat. „Španělé tu jsou nejsilnější a pro nás bude svátek si s nimi zahrát,“ dodal český kormidelník.

Českým futsalistům se proti Španělům nedaří. Naposledy se s nimi střetli na předloňském MS v Brazílii, kde prohráli jasně 0:4. „Ještě jsme s nimi nikdy ani neremizovali. Bylo by hezké, kdyby se to změnilo teď. Především si budeme chtít zápas užít a neprodat svoji kůži lacino,“ pronesl Tomáš Neumann.

Inspirací by pro Čechy mohl být výkon Rusů, kteří ve čtvrtfinále s vicemistry světa udrželi bezbrankovou remízu a vypadli až na penalty. „Nesmíme být pasivní, naopak musíme hrát aktivně. Je potřeba soupeře držet na distanc, jako se nám to dařilo s Itálií. Musí nám zachytat gólman a dále to chce proměňovat všechny naskytnuté šance,“ nastínil český kouč, kudy by mohla vést cesta k senzaci.

Většina hráčů je zdravotně v pořádku, jen někteří si léčí drobné šrámy. Šéf naší lavičky řeší jen jeden větší otazník: koho postavit do branky? Buď jedničku Tomáše Mellera, nebo náhradníka Libora Gerčáka, jenž vychytal Italy.

Zajímavostí je, že kapitán Martin Dlouhý, který jako jediný má bronz z roku 2003, čeká na svůj stý reprezentační gól. Podaří se mu ho vsítit Španělům? Druhou dvojici v boji o finále tvoří Portugalsko a Ázerbájdžán.

Skvěle zvládnutá hra v power play

Dvě a půl minuty před koncem čtvrtfinálového duelu s Itálií český trenér Tomáš Neumann šokoval nejen své svěřence, ale především soupeře. Přes vyrovnaný stav 3:3 vsadil na power play. Jeho tým pak nejenže měl míč pod kontrolou, ale Kopecký dokonce nastřelil po hezké kombinační akci tyč.

Možná někdo nechápal rozhodnutí kouče Neumanna, ale Češi prostě mají hru bez brankáře dokonale nacvičenou. Příkladem budiž rozhodující utkání o postup ze skupiny s Maďarskem, kdy národní tým vstřelil všech šest branek při hře vabank.