Sport, který mnozí znají jen z televizních obrazovek, bude možné od pondělí 21. února začít trénovat i v Chrudimi. Vzniká zde totiž nový klub Rugby League Chrudim. O čem tento sport je, pro koho je určen a jak se vlastně hraje, nám prozradil zakladatel tohoto chrudimského týmu Michal Vorlíček.

Co je to vlastně Rugby League?
Řeknu to stručně. Rugby League (dále RL) je kolektivní kontaktní sport, ve kterém jde o to, dosáhnout většího počtu bodů než soupeř. K tomu můžete použít více způsobů: položením míče za brankovou čáru, kopem na branku po položení, trestným kopem anebo kopem přímo ze hry. Když chcete zastavit soupeře, aby nebodoval, tak použijete skládku. Skládkou označujeme situaci, kdy obránce narazí do hráče s míčem s úmyslem zastavit ho v běhu. Bylo to řečeno velice stručně, kompletní pravidla však naleznete na našich webových stránkách: www.chr–rl.webnode.cz v sekci Něco o RL.
Pro koho je tento sport určen?
Člověk nemusí být bůhví jak mohutně stavěný a silný a přece se v RL uplatní, a to je na tomto sportu právě to nejlepší. Lidé se totiž domnívají, že je tento sport určen pouze těm, jejichž síla je patrná již na první pohled, ale tomu tak vůbec není. V RL se mohou uplatnit hráči bez rozdílu svých fyzických proporcí, záleží jen na každém z nich, protože stejně jako v každém sportu i v rugby je důležitá vůle a chuť do hry. Samozřejmě se jedná o sport, který je fyzicky náročný, a proto je důležitá kondice každého hráče, tak jako i jeho fyzická zdatnost a odvaha jít do kontaktu naplno, neboť jak bylo již řečeno, RL je především kontaktním sportem. RL není přímo omezen věkovou hranicí, je však potřeba brát na vědomí, že se jedná o sport, ve kterém se mohou vyskytnout různá zranění četněji, než je tomu například u jiných sportů. Z toho důvodu je potřeba, aby případní zájemci, kteří ještě nedosáhli plnoletosti, měli písemné svolení svých rodičů. Ti by zároveň měli být obeznámeni s tím, co RL vlastně obnáší.
V Chrudimi vzniká úplně nový klub, co si od něj slibujete?
Chtěl bych napomoci k popularizaci tohoto sportu a jeho rozvoji v České republice a zároveň ukázat všem, že když se chce, tak to vážně jde. Stačí mít patřičné odhodlání a vůli, protože když jsem to dokázal já, může stejně tak někdo jiný založit klub v jiném městě. V takovém případě by se RL mohlo vrýt do podvědomí lidí, čímž by došlo k jeho expanzi a poté snad i dalšímu rozvoji.
Jaké vybavení je u vás požadováno? Jak je finančně náročné?
Rugby není nijak finančně náročné pro samotné hráče, protože jediné, co si každý bude muset do zápasu pořídit jsou kopačky a chránič na zuby, který je naprosto nezbytnou součástí. Jinak k běžnému tréninku stačí zcela obyčejné sportovní oblečení, do tělocvičny pak vhodná sálová obuv.
Může se přijít zájemce na vás podívat a pak se teprve rozhodnout?
Samozřejmě. My budeme každopádně rádi, když se mezi nás přijdou podívat i ti, kteří jsou doposud na pochybách. Podívají se, jak trénink probíhá a sami se nejlépe rozhodnou, jestli je pro ně tento sport tím pravým, či nikoliv.
Jak je toto sportovní odvětví finančně náročné?
No asi tak jako každý jiný sport. Potřebujete si pronajmout vhodné prostory k trénování (tělocvična, travnatá plocha) poté pomůcky k trénování (narážeče, míče), v neposlední řadě také týmové oděvy (sady dresů, rozlišováky) a nebo třeba výjezdy na zápasy. Ale protože jsme amatéři, hradíme si vše sami.
Jako nový klub to budete mít ze začátku složité, ale zároveň můžete být příležitostí pro menší sponzory. Máte o ně zájem?
Tato otázka navazuje přímo na tu předešlou. Ano, bude to těžké, ale pevně doufáme, že se najdou tací, kteří nás rádi podpoří. Moc by nám to totiž pomohlo. Na oplátku nabízíme různé možnosti propagace, reklamu na plakátech, v propagačních materiálech klubu, na vývěskách a v budoucnu i na hřišti při domácích utkáních klubu, prezentaci na našich webových stránkách, loga na dresech našich hráčů a další možnosti spolupráce. Vše záleží na vzájemné dohodě.
A na závěr? Kde se o vás mohou případní zájemci dozvědět více?
Pokud kohokoliv tento sport zaujal, a já pevně věřím, že tomu tak je, může se mrknout na naše webové stránky: www.chr-rl.webnode.cz, kde naleznete veškeré potřebné informace, případně mě kontaktovat na telefonu 773 551 876. Další možností je se přijít podívat na první trénink, který proběhne v pondělí 21. února v tělocvičně Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi od 20 do 21 hodin.

(mv)