Ten měl na pro programu dva běhy. Nejdříve se konal Lidový běh Vaňka Voňhy na 1,7 kilometru, po něm se na start postavili aktéři hlavního desetikilometrového závodu, který vedl nejprve po středu města, a pak následovaly dva okruhy, v nichž nechyběl ani „chrudimský taxis", to je ostrý výběh na takzvaný „nemocničák".

Přestože klání vůbec nepřálo počasí, zejména ostrý vítr byl opravdu studený, sešel se na trati poměrně slušný počet startujících přesně 933! Z toho 224 běželo hlavní závod, 709 pak Lidový běh. Bohužel se nedostavil herec Pavel Trávníček, přestože ještě v pátek svoji účast na závodech potvrdil, ale je čerstvě oženěn a má mladou ženu, takže je jeho absence pochopitelná :-) Jiná známější jména na trati ale nechyběla. Běžel třeba majitel futsalové firmy Era-Pack Jozef Lörincz (celkově 158.), členové Atletiky Chrudim či hokejisté Michael Urban (49. místo) a Filip Ament (57.) Hlavní pořadatel závodů Oldřich Bujnoch skončil časem 1:09,41hod. na 219. místě. Trať ale projel za doprovodu svého otce a několika dalších i Míša Tereska, pro kterého nejen v naší redakci sbíráme víčka od PET lahví.

Absolutním vítězem se stal Jiří Petr, který zvládl uběhnout 10 kilometrů členitým povrchem za 33,18 minut. O 38 vteřin porazil druhého Radka Hübla, třetí dorazil do cíle s dvouapůl minutovou ztrátou Jakub Smetana. Nejlepším z domácích borců se stal devátý Bořivoj Čejka z KRB Chrudim, výsledný čas 38,27min. Nejlepší ženou byla celkově čtrnáctá Kristýna Dvořáková z Polné, jež zdolala trať za 39,35min.

V Lidovém běhu Vaňka Voňhy vypsali organizátoři soutěž pro školy a školky, a to v počtu účastníků. Zapojilo se do ní nakonec devět těchto zařízení a počty zúčastněných jsou neuvěřitelné. Vyhrála ZŠ U Stadionu Chrudim, z které běželo 183 dětí a rodičů! Druhá skončila MŠ Na Valech Chrudim (123), třetí ZŠ Dr. Peška Chrudim (102), čtvrtá ZŠ Slatiňany (96) a pátá MŠ Sv. Čecha Chrudim (86). Těchto pět dostalo od pořadatelů šek v hodnotě 5000 Kč na nákup sportovních potřeb, pohár a nechyběl ani sud malinovky.

Míla Kalinová, ředitelka závodu: „Celý den byl opravdu úžasný. Přestože nám počasí až tak nepřálo, bylo pod mrakem a foukal opravdu studený vítr, účast téměř tisícovky běžců je paráda. Desítku běhá pořád tak plus minus 230 lidí, ale před Lidovým během jsme si říkali, že pokud přijde 500 lidí, budeme rádi. A ono se jich zúčastnilo více jak sedm set, což je fakt bomba! Jako organizátoři jsme s průběhem naprosto spokojeni, vše proběhlo bez nějakých větších problémů a komplikací. Takže už teď se těšíme na příští, pátý ročník. Jedny závody skončily, druhé následují, a my už pomalu začínáme připravovat Pardubický půlmaratón, který se uskuteční v dubnu roku 2016."

RADEK PECINA